HP Pavilion dm1: Malý kašpárek, žádné divadlo

Líbí se vám myšlenka minotebooků za rozumné peníze, ale nestačí vám jejich výkon, velikost RAM či pevného disku? Zdají se vám příliš malé a pomalé? Právě pro vás je tu HP Pavilion dm1.

Ve světě automobilů není výjimečné, že výrobci vezmou některý ze svých kompaktních modelů, dají mu pořádný motor, tlumiče, výbavu a udělají z něj tak úplně jiné „dospělejší“ auto – stále malé, ale výkonné a velmi atraktivní pro určitý druh zákazníků. Analogií ve světě notebooků může být právě Pavilion dm1, který nabízí v těle netbooku dvoujádrový procesor Intel Pentium, 3 GB RAM, 320GB disk a při tom si uchovává nízkou hmotnost, vysokou výdrž a stále rozumnou cenu. Nechybí mu přitom ani dávka stylu a elegance.

David se silou Goliáše?

Upřímně, tak divoké to zase nebude, protože dvoujádrový Intel Pentium na frekvenci 1,3 GHz není žádným „trhačem asfaltu“, i když slaboučký jednojádrový Atom strčí s přehledem do kapsy. Na spoustu věcí včetně přehrávání HD videa 720p i 1080p však stačí. A to i díky spojení s moderním čipsetem Intel GS45 vybaveným integrovaným grafickým jádrem Intel GMA 4500MHD včetně HDMI výstupu. To je opět o dost výkonnější než zastaralé GMA 950 tradičně párované s Atomem.

Díky tomu, že nejde o Atom, zde pak neplatí omezení velikosti displeje, RAM či pevného disku obvyklá pro netbooky. Takže 11,6“ displej (bohužel lesklý) s LED podsvícením disponuje pro tento rozměr již odpovídajícím rozlišením 1366×768, operační paměti máte celé 3 GB DDR3 a 2,5“ pevný disk pojme až 320 GB dat, což z tohoto mininotebooku už dělá dospělý stroj.

pavlion01.jpg pavlion08.jpg pavlion09.jpg
Bílé tělo, lesklý displej, měkčí šasi

Takže jakýs takýs výkon tu (na rozdíl od běžného mini notebooku) máme. A výdrž? Ta taky není vůbec špatná, protože se u šestičlánkového akumulátoru s průměrnou kapacitou pohybuje okolo 5 až 7 hodin dle způsobu zátěže. Po této stránce se dm1 vyrovná obyčejným netbookům, i když procesor při malém vytížení zpomaluje pouze o 100 MHz na 1,2 GHz, což skoro nepocítíte.

Výbava postačí i náročnějším

Podobně si notebook vede i po stránce ergonomie, protože klávesnice má dostatečně velké klávesy a nízkou přední hranu s oblými rohy, takže se nemusíte bát dlouhého psaní. Hůře si u mě vedl touchpad, u kterého si budete muset zvyknout na hladký povrch a občas horší reakci kurzoru. Také mi nevyhovovala tlačítka umístěná úplně na kraji notebooku, což je daň za velký touchad, kterou budete prostě muset zaplatit. A jak je na tom šasi? Vězte, že je relativně měkké, jako u většiny plastových notebooků bez magnesiové kostry. Víko je naopak vcelku pevné.

Po stránce výbavy nelze notebooku snad nic vytknout, protože ExpressCard slot by zde ani nikdo nečekal. I když... U zdroje mi vadil tlustý napájecí kabel s velkou zástrčkou, která k ultra přenosnému mini notebooku nepůsobí adekvátně. Co se 3G modulu týče, v testovaném modelu nebyl, i když místo pro SIM je uvolněno pod akumulátorem a notebook má i jeden volný Mini PCI Express slot, takže nic nebrání tomu, aby byl osazen jako volitelné příslušenství v jiném modelu.

pavlion02.jpg pavlion03.jpg pavlion04.jpg pavlion05.jpg
Pavilion dm1 ze všech stran

A protože je Pavilion v portfoliu HP situován jako multimediální notebook, což zde jistě neplatí zcela, nechybí značkové reproduktory Altec Lansing. A ačkoliv bych je nerad jakkoli nekriticky glorifikoval, musím uznat, že jejich zvuk je v porovnání s konkurencí opravdu kvalitní i dostatečně silný. Rozhodně nejde jen o čeření vody nalepením samolepky s logem nějaké značky pro větší image.

Ze softwarového hlediska je zajímavou utilitou HP Support Assistant, který dokáže krom různých věcí online ověřit trvání vaší záruky a napsat datum, kdy vyprší apod. Rozsáhlá je i diagnostika PC spustitelná hned po zapnutí přes menu nezávislé na operačním systému. Zde lze také snadno spustit obnovu operačního systému přímo z pevného disku skrz Recovery Manager, který je opravdu jednoduchý (na můj vkus až moc) a přizpůsobený nezkušeným domácím uživatelům.

pavlion06.jpg pavlion10.jpg pavlion12.jpg
Klávesnice je kvalitní, touchpad je na tom hůře

Co mě ale obtěžovalo, byly neustálé upomínky od zkušební verze antiviru od Symantecu, který se dožadoval spuštění i po té, co jsem při instalaci Windows zvolil možnost, že Norton 2009 instalovat nechci! V těchto okamžicích se vždy ptám, kdy výrobcům dojde, že méně je opravdu někdy více? K čemu je vám třeba předinstalovaný balík Cyberlink DVD Suite, když zde není optická mechanika a k externím takový software obvykle dostanete? Možnost doinstalovat si jej později by jistě nevadila, ale proč by tu měl být hned od začátku?

Vyplatí se?

Pavilion dm1 je „malým velkým“ notebookem s dobrou výbavou, dostačujícím výkonem i dlouhou výdrží akumulátoru. Vzhledem k tomu, že je orientován spíše na domácí uživatele, naleznete zde HDMI či kvalitní reproduktory. To ale z mého pohledu nebrání jeho užívání třeba ve firemní sféře, kde má dle mého názoru, co nabídnout. A to zejména lidem, kteří chtějí ultramobilní notebook, avšak klasický netbook je jim málo a profesionální stroje typu Toshiby R600 jsou pro ně příliš drahé. Pavilion dm1 může být tou pravou alternativou za cenu okolo 15 000 Kč. A za takové peníze byste ještě před rokem obdobný stroj prostě nesehnali. To je jeden z přínosů platformy Intel CULV, na kterou jsem alespoň já dlouho čekal. Intel Atom mi byl málo a předražené profi notebooky s ULV procesory Intel Core 2 Duo byly prostě předražené.

pavlion13.jpg pavlion14.jpg pavlion15.jpg pavlion16.jpg
Baterie vydrží 5 až 7 hodin, napájecí kabel by mohl být úspornější

Vedle toho má Pavilion dm1 i svůj styl, takže může oslovit ženy, studentky, které nechtějí hrát hry, ale sedí spíše v knihovně či ve vlaku cestou domů a chtějí vedle práce také sledovat filmy či používat Skype a svůj notebook s sebou často nosí. Pokud ale chcete opravdový malý multimediální notebook s nějakým tím 3D výkonem, pak jistě sáhnete po jiném modelu vybaveném výkonnější grafickou kartou, jako je třeba Pavilion dm3 s ATI Mobility Radeonem 4330 a platformou AMD Athlon Neo X2.

Plusy a minusy

+ rozměry a hmotnost
+ výdrž akumulátoru
+ hardware „dospělého“ notebooku
- lesklý displej
- měkké šasi

HP Pavilion dm1-1010ec
LCD11,6 palců (lesklé, LED), 1366×768
ProcesorIntel Pentium SU4100
Parametry CPU1,3 GHz, 2 MB, TDP 10 W
RAM1 + 2 GB DDR3-800
ČipsetIntel GS45
Grafická kartaIntel GMA 4500MHD
Sdílená grafická paměť64 MB až 1309 MB
Pevný diskWestern Digital Scorpio Blue
Specifikace320 GB, 5 400 ot., 8 MB
DVD vypalovačkanení
Čtečka paměťových karetSD / MMC / MS (Pro) / xD
Wi-Fi / Bluetooth / 3GBroadcom 802.11b/g / ano / ne
LAN10/100 LAN
HD AudioIDT 92HD81B1X
Porty3× USB, VGA, HDMI, 1× audio (vstup i výstup)
PCMCIA/ ExpressCardne / ne
Možnost přídavné bateriene
Dokovací konektorne
Čtečka otisků prstůne
Speciální výbavaWebová kamera, mikrofon, reproduktory Altec Lansing
Akumulátor10,8 V, 53 Wh (6článkový)
Hmotnost1,5 kg
OSWindows 7 Home Premium CZ
Cena koncová (bez DPH)14 575
Záruka2 roky
Rozšíření zárukyaž 3 roky vč. ochrany proti náhodnému poškození

Výsledky testů
PC Mark Vantage2646
TV a filmy1876
3D výkon1523
Pevný disk2852
3D Mark
3D Mark 06*774
3D Mark 05*1294
3D Mark 03*1742
3D Mark 2001 SE*4357
ScienceMark
ScienceMark 2.0811
Cinebench R10
Single CPU1405
Multi CPU2665
Open GL590
Výkon v reálných hrách
Doom 3*11,8 FPS
TrackMania Nations Forever (rychlé detaily)*31,4 FPS
Výdrž
Kancelář s Wi-Fi**7 hodin 2 minuty
Přehrávání videa**4 hodiny 45 minut

* Testy probíhají v rozlišení 1024×768
** Počítač hýbe kurzorem myši a zapisuje na pevný disk.
Diskuze (34) Další článek: Skype umožňuje video hovory v HD kvalitě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,