HP chystá pro revoluční počítač z memristorů vlastní operační systém

Šéfka HP tlačí vývoj nových technologií a tento rok byl představen skutečně revoluční počítač The Machine, který je postavený na technologii memristorů, za kterou stojí inženýři z HP.

O The Machine jsme už podrobně psali ve velkém článku, první funkční prototyp se očekává v roce 2016. Nová architektura počítače, která spoléhá pouze na paměti z memristorů, vyžaduje i jiný přístup k programování aplikací. Už nebude potřeba žádný přenos dat z dlouhodobé paměti (pevný disk, SSD) do krátkodobé (operační paměť), což umožní i v první verzi několikanásobné zvýšení výkonu a snížení spotřeby. Počítač bude také používat optické spojení místo měděných vodičů.

HP.jpg
Pohled na memristorové čipy na 300mm waferu

S tím samozřejmě souvisí i operační systém, který musí být naprogramován kompletně od nuly. HP tak vyvíjí vlastní operační systém s označením Carbon, ale než bude „Stroj“ hotový, je nutné připravit aplikace.

594196632.jpg
Základní stavební kameny The Machine od HP

Proto by mělo HP v červnu příštího roku uvolnit systém Linux++, který bude emulovat architekturu The Machine a umožní vývojářům zkoušet a vyvíjet programy v předstihu před uvedením samotného hardwaru.

221391777.png
Odhady rychlostí a spotřeby nové architektury v porovnání se superpočítačem K od Fujitsu

HP cílí první verzi pro použití pro nejnáročnější segment – servery, datacentra, superpočítače a podobně. Cílem je až šestkrát vyšší výkon než u srovnatelné konkurence s běžnou architekturou, to vše navíc až s 80´ nižší spotřebou a desetinovou velikostí.

Diskuze (27) Další článek: Oculus VR kupuje startupy z oblasti snímání rukou i okolního světa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,