Technologie | Komunikace

Higher Ground chystá satelitní e-mail. Operátoři v USA se děsí katastrofy

Legendární telekomunikační satelity Iridium asi netřeba příliš představovat, na noční obloze si jich totiž musel alespoň jednou za život všimnout naprosto každý. Bezmála stovka družic na nízké orbitě (780 km) hází na zemský povrch díky periodickým odrazům slunečních paprsků od obřích obdélníkových antén prasátka – iridium flares, takže se vždy na nočním nebi na pár sekund jasně rozzáří a krátce poté pohasnou. Díky známé konstelaci lze podobné záblesky i jejich jas (magnitudu) předpovědět pro konkrétní místo na Zemi, k čemuž slouží jak zástup webových kalkulaček, tak mobilních aplikací.

Satelity iridium se nicméně vedle prasátek staly především symbolem dostupnosti, zpopularizovaly totiž satelitní telefonii, díky které můžete zavolat mámě třeba i z jižního pólu, anebo vrcholu Mt. Everest.

Satelitní e-mail

Americký telekomunikační úřad FCC dal nyní zelenou dalšímu projektu SatPaq, za kterým stojí mladičký startup Higher Ground. Oproti Iridiu je poněkud kontroverzní, bouří se totiž proti němu zástup amerických operátorů, kteří se obávají telekomunikační katastrofy – potenciálního black-outu.

Proč? SatPaq, jehož satelity jsou na vysoké geostacionární orbitě desítky tisíc kilometrů nad zemským povrchem, totiž potřebují silný signál a operují v pásmu C-band (4-8 GHz), které zejména na venkově a pro některé kritické situace používají v USA i ostatní operátoři, kteří se nyní děsí interference a toho, že SatPaq přehluší jejich signál.

FCC přesto povolil pilotní projekt pro zhruba padesát tisíc přijímačů SatPaqu a nyní bude sledovat, jestli tedy k nějaké krizi opravdu dojde. SatPaq samotný nemá sloužit pro hlasové, ale spíše textové zprávy (satelitní instant messaging a e-maily). Samotný vysílač se spojí skrze Bluetooth s telefonem, na kterém už poběží vcelku standardní komunikační aplikace.

Pokud se experiment osvědčí a ukáže se, že různé služby mohou používat velmi blízké kmitočty, SatPaq a jemu podobné systémy by se mohly rozšířit napříč světem a konkurovat i zmíněnému Iridiu, který dnes ve velkém používá vedle komerční sféry především americká armáda.

Diskuze (1) Další článek: Nová technika webového fingerprintingu rozpozná na internetu přímo váš počítač. Ještě že je tak pomalá

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,