Hacking | Soudy

Hacker Track2 se zapsal do historie. Za útok dostal trest 27 let vězení

Ve Spojených státech byl odsouzen na 27 let odnětí svobody ruský hacker Roman Selezňov, který napadl platební terminály ve velkých finančních institucích i v malých prodejnách. Při útocích odcizil údaje z platebních karet a jiná citlivé data. Způsobil tak škody v celkové výši 169 milionů dolarů (155,78 milionů eur), informuje Ars Technica.

Útočník, vystupující pod přezdívkou „Track2“, byl zatčen už v roce 2014 na Maledivách. V té chvíli měl u sebe notebook, ve kterém se nacházela čísla 1,7 milionu kreditních karet.

Po soudním procesu byl Rus v srpnu 2016 obviněn z 38 případů porušení zákona, mimo jiné z podvodu prostřednictvím elektronických médií, z úmyslného poškození chráněného počítače a ze závažného zločinu krádeže identity.

Státní žalobkyně: Zaslouží si tvrdý trest

Americká vláda žádala pro Selezňova 30 let vězení. Státní žalobkyně Annette Hayesová uvedla, že ruský hacker si zaslouží tvrdý trest, protože je průkopníkem, který pomohl rozjet obchod s údaji z kradených kreditních karet. Jak dodala, Selezňov se stal jednou z nejváženějších osobností zločineckého podsvětí.

Soud s 32letým zločincem se konal v Seattlu, kde v minulosti úspěšně zaútočil na několik obchodů. Patřila k nim i restaurace Broadway Grill. Její představitelé se vyjádřili, že hackerský útok byl jedním z důvodů, proč museli provoz v roce 2013 zavřít.

Případ upoutal pozornost světových médií. Otcem odsouzeného Romana Selezňova je totiž poslanec ruské Státní dumy Valerij Selezňov, který je považován za blízkého politického spojence prezidenta Putina. Valerij Selezňov označil vydání svého syna do USA za únos. Americká strana totiž využila toho, že hacker odcestoval z Ruska na dovolenou na Maledivy – dohodla se s tamními úřady, a ty zasáhly. Díky tomu se pak dostal do USA a před soud.

Selezňov: Měl jsem těžké dětství

Útočník na svou obhajobu vlastnoručně napsal 11stránkový dopis, který adresoval federálnímu soudu. Popsal v něm složité podmínky, ve kterých vyrůstal ve městě Vladivostok. Podle vlastních slov se ve věku sedmnácti let stal svědkem úmrtí své matky, která se otrávila alkoholem.

Zmínil i teroristický útok v Maroku v roce 2011, při kterém se vážně zranil a má trvalé následky. Zdlouhavá rekonvalescence si údajně vybrala daň i v jeho soukromí, když se s ním rozvedla manželka. Selezňov na závěr listu vyjádřil vůli odčinit v co největší možné míře škody, které napáchal.

Trest 27 let odnětí svobody je vůbec nejdelším, který byl v historii USA udělen v souvislosti s hackerským útokem. Ruská strana jej považuje za nepřiměřený a z její strany zaznívají názory, že se jedná o politickou provokaci USA. Odsouzenému nyní běží lhůta pro možnost odvolání k vyšší instanci, zatím tak neučinil.

Diskuze (2) Další článek: Počítače mají problém s islandštinou, nerozumí jí. Jazyk kvůli tomu asi vyhyne

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,