Google spustil katalog fotokoulí. Nezabije časem Panoramio?

Jednou ze specialit loňského Androidu 4.2 je i funkce Photo Sphere, tedy tvorba panoramatických snímků s projekcí na kouli. Panorama se uloží jako běžný a upravitelný JPEG soubor, v popisných metadatech je ale schovaná informace o geometrii, takže podporovaná aplikace snímek promítne na kouli, namísto toho, aby jej zobrazila jako široký pruh.

Photo Sphere.png Photo Sphere.png Photo Sphere.png Photo Sphere.png
Vytvoření a zobrazení kulového panoramatu na Androidu 4.2

Photo Sphere lze zobrazovat v prohlížeči fotek na Androidu 4.2, na Google+ a k dispozici jsou i některé neoficiální webové a mobilní prohlížeče. Poslední možností je nahrání „fotokoule“ do map od Googlu, kde se pak v aktuální verzi map zobrazuje ve formě modrého kolečka při hledání místa žlutým zaměřovacím panáčkem pro Street View. V nových mapách Preview se Photo Sphere zobrazí včetně miniatury jako fotografie v okolí.

Photo Sphere v mapách.png Photo Sphere.png Photo Sphere v mapách.png
Pokud nevíte, že se v daném místě nachází panorama Photo Sphere, v mapách ho nejspíše nenajdete. Takhle to funguje v aktuálních mapách a ve verzí Preview nových map.

Photo Sphere aka fotokoule v praxi


Zvětšit mapu

Google Mapy | Záběry

Snímky Photo Sphere se mapách od Googlu utápějí mezi ostatními fotkami. Google bohužel nepoužil nějaké lepší zvýraznění, aby si surfař všiml, že toto opravdu není další z mnoha snímků z Panoramia.

To se nyní mění. V mapě samotné je Photo Sphere sice i nadále reprezentovaný tečkou, Google ale spustil samostatný katalog panoramat, které se jednou možná stanou přirozenou náhradou právě za Panoramio. A mohly by také velmi efektivně rozšířit pokrytí Street View tam, kde ještě nebylo snímací zařízení od Googlu.

Záběry.png
Katalog veřejně vystavených fotokoulí v mapách od Googlu

Nový web zobrazí nad mapou pouze tečky fotokoulí, kterým Google nyní v českém překladu říká prostě Záběry. Nechybí ani vyhledávání a to dokonce regionální. Když budete jezdit myší nad mapou, budou se linkou zvýrazňovat půdorysy měst, okresů a krajů. Když na některý z těchto regionů klepnete, vypíšou se populární záběry třeba z Jihomoravského kraje.

Záběry.png Záběry.png
Vyhledávání záběrů podle mapy klepnutím třeba na vybrané město, okres a kraj

Přímo z webu můžete také Photo Sphere nahrát do mapy. Nejprve ale musíte snímek vystavit ve své galerii na Google+/Picase. Proč by to člověk dělal, když to může udělat přímo na telefonu s Androidem 4.2? Poněvadž fotogalerie na Androidu umožňuje sdílet fotokouli do map pouze v případě, že se jedná o plný 360stupňový snímek. Web ale umožní nahrát i částečné panorama, i když posléze ohlásí, že fotografie bude před publikací zkontrolovaná. Možná vám tedy Google nakonec částečný snímek zamítne.

Foto Sphere.png
Zobrazení fotokoule na webu Záběry i s počtem zobrazení, minimapou a rychlým přechodem na další snímky téhož autora

Nahrávání přes web má ale ještě jednu výhodu. Můžete zde opravit polohu snímku, pakliže se vám na mobilu uložila nějaká nepřesná hodnota třeba podle BTS. K tomu jste na telefonu potřebovali nějaký editor GPS polohy v EXIF, třeba GeoTag.

Záběry.png Záběry.png
Přidání fotokoule do map z galerie na Google+/Picase. Všimněte si, že web sám rozpoznal, které fotografie obsahují kulové panorama a ostatní snímky zamlžil. V dalším korku mohu opravit zeměpisnou polohu, což je naprosto klíčové.

Google Záběry mají zatím jen jeden kaz. Android 4.2 stále není nejrozšířenější verzí systému, fotokoule tedy doposud tvoří především majitelé telefonů z řady Nexus.

Diskuze (26) Další článek: Experimentální 3D tiskárna vstřikuje tekutou pryskyřici do rosolu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,