Technologie | Automobily | Alphabet

Google s chytrými automobily nekončí. Bude je vyvíjet startup Waymo, který spadá pod Alphabet

Google s chytrými automobily nekončí. Bude je vyvíjet startup Waymo, který spadá pod Alphabet

Tak jak je to s těmi samořiditelnými auty od Googlu? Končí? Nekončí? Má Google zájem jen o technologii – software, anebo o auta se vším všudy? Odpověď se jmenuje Waymo.

Waymo je nově vytvořená technologická společnost, která však již neodpovídá přímo Googlu, ale je součástí koncernu Alphabet (což je ale fakticky to samé, protože Alphabet patří především zakladatelům Googlu Pagovi a Brinovi). Proč k tomu došlo? Projekt autonomních vozů probíhal v laboratoři next-gen projektů Google X. Jenže Google X sama o sobě nevyrábí komerční projekty – pouze je vyvíjí, a pokud se dostanou dostatečně daleko, aby měly komerční potenciál, vezme si je do parády někdo jiný s podnikatelskými zkušenostmi.

A přesně to má být Waymo. Waymo má za úkol dostat autonomní řízení ke skutečným zákazníkům. Zrod Waymo a přenesení projektu z Google X právě sem lze tedy nakonec číst spíše tak, že je technologie už natolik daleko, aby opustila laboratoře primárního aplikovaného výzkumu.

Klepněte pro větší obrázek
Chytré vozy už nebude vyvíjet laboratoř X, ale samostatný technologický startup Waymo, který patří do holdingu Alphabet. To by mohlo znamenat, že se přiblížila možná komercializace technologie.

Samozřejmě to ale neznamená, že se snad takovým autem brzy skutečně svezeme. Jen se ta chvíle přiblížila a Google, respektive teď už jeho matka Alphabet, bude skrze Waymo hledat způsob, jak toho reálně docílit.

Není se čemu divit, s autonomním řízením totiž koketuje třeba Tesla, která jeho prvky už nabízí ve svých vozech, Googlu tedy trošku ujel vlak. Tak dlouho vyvíjel svá auta v laboratoři, až trošku zapomněl, že z něj musí udělat i komerční produkt – ať už v podobě skutečného automobilu, nebo jen autonomní technologie, která bude součástí tradičních vozů. Možné jsou i nadále oba scénáře.

Diskuze (1) Další článek: Evropa se konečně dočkala. Satelitní systém Galileo startuje

Témata článku: Technologie, Google, Byznys, Umělá inteligence, Automobily, Alphabet, Waymo, Hashtag, Samořiditelný automobil, Autonomní vůz, Komerční produkt, Skutečné auto, Komerční potenciál, Chytrý, Chytrý automobil, Komercializace, Google+, Autonomní technologie, Autonomní řízení, Spa, Brinovi, Primární projekt


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF