Google Knol po šesti měsících: Wikipedia nemá důvod k obavám

Pamatujete si ještě na encyklopedii Knol? Je to právě šest měsíců, co tento zajímavý experiment Google veřejně představil komunitě a někteří komentátoři se už ptají, kdy se komunitní encyklopedie dostane na černou listinu služeb k odpisu.

Tip: Google spustil Knol – bude lepší než Wikipedie?

Knol má v současné době totiž jeden výrazný problém, jeho autor o něm prakticky nemluví, na Knol tak mnozí už dávno zapomněli a najít ostatně nějaký článek z Knolu na na horní pozici Google vyhledávače je téměř nemožné.

Knol však zatím stále roste, v jeho databázích bylo totiž na sklonku minulého roku již sto tisíc článků, což je poměrně slušné číslo. Uživatelské rozhraní encyklopedie bylo postupně přeloženo do osmi jazyků (čeština zatím chybí), samotné články jsou pak v encyklopedii bezmála v šedesáti jazycích. Každý den navštíví Knol čtenáři ze 197 zemí.

Přes tato růžová čísla se stačí podívat na statistik návštěvnosti, která u většiny článků nemůže konkurovat ani tomu nejméně přehlednému tuzemskému „blogísku“. Encyklopedických článků, které za dobu své existence přilákaly alespoň několik tisíc čtenářů, je pak jako šafránu. To je poměrně tristní i vzhledem k obchodnímu modelu, autoři totiž mohou s Knolem vydělávat na kontextové AdSense reklamě. Při takové návštěvnosti ale autor vydělá první dolar až za měsíc.

Jedním z důvodů malé návštěvnosti je ale nakonec i specifikum Knolu, jedno téma totiž může být zastoupené libovolným počtem článků. Magazín Ars Technica tak třeba zmiňuje případ termínu „Barack Obama“, který je v Knolu zpracován 818x a potenciální návštěvnost je tak rozdrobena mezi stovky vzájemně se překrývajících článků.

Má Google Knol šanci přežít? Získá si popularitu, nebo bude i nadále sloužit pouze jako okrajová experimentální aplikace, na které si Google ve skutečnosti testuje úplně jiné technologie?

Zdroj: Google Blog

Diskuze (6) Další článek: Intel zlevňuje procesory, slevy až 40 %

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,