Google bude mít nové plastické mapy jako Nokia

Tak se mu to nakonec povedlo. Google předběhl Apple a představil svůj vlastní systém plastických map, které nahradí současné modely v Earth. 3D bude už úplně kompletní.

Nokia má 3D mapy vybraných světových měst včetně Prahy. Nejsou to ručně a strojově zpracovávané vybrané modely budov jako v Google Earth, ale v podstatě všechny prostorové objekty. Jejich kvalita často není tak vysoká, ale nic tam nechybí. To je jejich hlavní výhoda oproti modelům od Googlu.

nokia maps 3d.png
Nokia Maps 3D nabízí plastický pohled na mapu – je to jeden velký 3D model. Apple něco podobného hodlá představit v nejbližší době, Google ho ale nakonec předběhl

Uvědomuje si to i Apple, který v nepříliš vzdálené minulosti koupil firmu C3, která vyvíjí stejnou technologii, kterou používá Nokia. Podle některých médií je už skoro jisté, že tyto plastické fotomapy Apple představí na blížící se vývojářské konferenci WWDC.

Co na to Google? Hromada jeho modelů je zpracovaná do nejmenšího možného detailu, ale pokud máte takto vymodelované jen centrum města, jako celek to nepůsobí úplně přirozeně.  Ne všechny modely ke všemu mají fotorealistickou texturu, ale umělé barvy a omítku. Často vypadají jako hračky.

Google chce také plastické mapy

A tak si v Googlu řekli, že chtějí mít také plastické fotomapy. Ve středu večer je Google představil na speciální přednášce – zcela jednoznačně chtěl vypálit rybník Applu a možná se mu to podařilo.

Nové plastické mapy od Googlu (průlet nejen nad San Franciskem)

Nové plastické mapy budou dostupné v programu Earth a to i na zařízeních s iOS a Androidem v průběhu několika příštích týdnů. V rámci přednášky jsme viděli přelet nad San Franciskem a kvalita a přirozenost je skutečně úplně jiná než v klasickém Earth se zapnutou vrstvou s prostorovými modely. Opravdu to vypadá, jako byste nad povrchem letěli třeba ve vrtulníku.

google 3d mapy.png  google 3d mapy.png
Nový trojrozměrný model centra San Franciska na iPadu (bude i pro Android)

Google začne postupně vytvářet tyto nové plastické snímky i pro další metropole a jednoho dne snad pokryje všechna významná města včetně těch českým. Nemuselo by to být zase tak složité, tyto plastické ortofotomapy se totiž zpracovávají s pomocí dat, která už dnes Google má i v České republice. Základem je povrch nafocený ze všech světových stran pod úhlem, tedy šikmé snímky, které u nás Google představil před několika měsíci.

Ukázka map na iPadu (v průběhu prezentace aplikace spadne)

Jak se vyrábí plastická mapa

Software pomocí techniky zvané stereofotogrametrie analyzuje fotografie takovým způsobem, aby pochopil hrany budov, a sestrojí z originálních snímků trojrozměrný model. Na podobném principu funguje třeba Photosynth od Microsoftu.

tvorba 1.png tvorba 2.png tvorba 3.png
Terén nafotí letadlo ze všech stran, software snímky složí, analyzuje a vytvoří hrubý model terénu, na který se pak už jen položí původní letecký snímek

Na tento model se nakonec opět položí textura fotomapy a je to hotové. Rozdíl spočívá v tom, že modelem je vlastně celý povrch, nikoliv tisíce drobných složitých budov, kterých je dnes mimochodem v Earth více než jeden milion.

Co ještě Google představil?

Novinek bylo více, už ale příliš nesouvisejí s ústředním motivem přednášky, najdete je tedy ve dvou samostatných bleskovkách.

Diskuze (42) Další článek: Google sestrojil batoh pro Street View

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,