Fujitsu uvede rychlý 320GB pevný disk pro notebooky

Diskuze čtenářů k článku

snake  |  25. 03. 2008 14:59

Mno, k tomu "jistě vám znatelně pomůže" mne napadá asi jen to, že rychlost přenosu se zvýší maximálně o třetinu (tedy velmi velké soubory přečtu za 3/4 času, tj. o pouhou čtvrtinu rychleji) díky plotnám otáčejícím se 7200/5400=1,33násobně rychleji.

A jak je to s přístupovou dobou? Pokud se nezmění systém vystavování hlaviček, máme tu nějakých 12 ms pro vystavení hlaviček a 5,56 pro střední rotační latenci u 5400 RPM a 4,17 pro 7200 RPM. Jinými slovy dohromady 17,56, respektive 16,17. A protože u malých souborů se celková doba načítání dat v podstatě rovná přístupové době, zrychlí se práce právě 17,56/16,17=1,086krát. Čili o méně než 10%. A to je zrychlení bez diskuze běžnými lidskými smysly nepostřehnutelné.

Shrnuto a sečteno: malé soubory se načítají o méně než 10% rychleji, hodně velké soubory se načítají rychleji o 25 %. Oboje bych ovšem zcela jistě nepovažoval za významné urychlení!

Samozřejmě, máme tu ještě jednu možnost: totiž urychlit významně rychlost vystavování hlaviček. Pokud by se hlavičky zrychlily z 12 například na 6 ms při vystavování, pak i při nezměněné rychlosti rotace disku by šlo bezesporu o velmi citelné zrychlení práce (v podstatě téměř dvakrát rychlejší). A ano, hlavičky opravdu takto rychle vystavovat lze, dokonce i ještě o něco rychleji, jen je takový disk holt výrazně dražší, hlučnější a více hřeje. A také se takové disky pak samozřejmě necpou do notebooků, ale do serverů (ano, i 2,5", pro někoho možná kupodivu).

P.S. Nepopírám, že v praxi jde většinou rychlejší systém vystavování hlaviček ruku v ruce s rychlejší rotací, jen jsem chtěl ale upozornit, že pouhé zvýšení rychlosti rotace z 5400 na 7200 RPM má téměř nepostřehnutelný vliv, což je ve značném rozporu s tím, jaké zdání se IMHO snaží vytvořit zprávička...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
pil  |  25. 03. 2008 15:21

Mas pravdu.

Bohuzel platforma "NOTEBOOK" ma jednu vec naprosto katastrofalne resenou: propustnost dat z disku pres sbernici a chipset.

Nechapu proc je v dnesni dobe porad problem na teto urovni. A ani """rychly""" 7200ot tohle neresi, i kdyz nejake to zlepseni proti 5400ot je mirne znat.

Bohuzel ani SSD disky nejsou ted resenim. Tento rok zrejme zadny spolehlivy vyvinut nebude.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  25. 03. 2008 19:46

Dovolil bych si nesouhlasit. Za prvé si nemyslím, že by byla tak velkým problémem propustnost sběrnice a chipsetu, dnešních SATA 3 Gbps (čili řekněme 300 MB/s) je zatím naprosto postačujících (ani v peaku se takové rychlosti žádný existující disk ani neblíží) a ani vytížení CPU apod. není tak tragické. No a za druhé samozřejmě rotační rychlost nijak nesouvisí se sběrnicí a její rychlostí, jsou to dvě naprosto separátní věci (přesněji řečeno rotační rychlost úzce souvisí s interní přenosovou rychlostí v rámci disku, konkrétně z a do bufferu, což je něco značně odlišného od přenosů z disku do počítače)...

No a co se týká těch SSD, ani tady bych nesouhlasil, vidím v nich rozhodně budoucnost: pro malé soubory jsou již dnes úplně někde jinde, přístupová doba se prozatím zdrcla na nějakých 0,2 ms a s trochou snahy možná půjde ještě dále sundavat, a o přenosové rychlosti jak pro zápis, tak i pro čtení, nepochybuji, že bude postupně narůstat. Narozdíl od běžného HD totiž u SSD není v podstatě "žádný problém" (kromě složitosti, a tím pádem samozřejmě ceny) s paralelizací zápisu či čtení. Když to jen trošku zjednoduším, dá se říci, že vezmu-li dnešní SSD a hodím je na společný řadič do něčeho podobného RAIDu, zůstane mi zachována extrémně nízká přístupová doba, ale adekvátně mi naroste přenosová rychlost. V podstatě záleží jen na množství chipů, z každého při troše snahy lze číst paralelně (BTW, u klasického disku čte či zapisuje ve stejnou dobu vždy jen jedna hlavička!)... Viděl bych to asi tak, že za pár (3? 5?) bude SATA-2 pro SSD nedostatečné...

A to je dost podstatný rozdíl od klasických HD, kde si RAIDem sice pomohu s přenosovou rychlostí, ta mne ovšem pálí v závislosti na typu použití často třeba v daleko menší míře než přístupová doba. A k SSDčkovým 0,2 ms se klasické disky nikdy z principu prostě ani nepřiblíží. Zatím je samozřejmě velká potíž v ceně, a IMHO ještě hodně dlouho zůstane, technologicky jsou ale SSD bezesporu mnohem výhodnější...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tom  |  25. 03. 2008 21:56

Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit? Přemýšlím o upgradu stávajícího disku v Lenovo T60 - 60 GB / 7200ot.. Kapacita mi již nevyhovuje a zdá se mi hlučnější, než dříve. Přemýšlím o discích s kolmým zápsiem, buď o disku se 7200ot./min a 16MB cache nebo o hybridním (256MB flash) s 5400ot./min. a 8MB cache. Který z nich byste mi doporučil? Jsem běžný uživatel, používám Vistu, primárně mi jde o rychlost bootování a běžnou práci: i přes 3GB RAM počítač často pracuje s diskem a pokud se nahromadí více operací, tak je to brzda.

Děkuji!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anicka z rise reality  |  25. 03. 2008 22:02

Hlavne vypnout a nepouzivat swap. Pri 3 GB to jiz jde v pohode a jestli nemate 64bit. system, tak je to stejne jedno kolik RAM tam je. (Vyjma specialni programy Photoshop a pod., ktere maji svuj vlastni memory management mimo OS).

A co se tyce disku s flash ... maji nizkou dobu zivotnosti. Extremne nizkou! Osobne bych volil 7200 ot a v budoucnu, mozna tak o 2-3 roky udelat upgrade na SSD, ale ted rozhodne SSD ne. Vzhledem k jejich spolehlivosti a cene, je to teprve na zacatku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tom  |  25. 03. 2008 22:58

O tom jsem přemýšlel, ale nakonec jsem usoudil, že bych to udělal právě na 64bit a 4GB RAM, ale i tak to neřeší můj "problém", protože mi už nevyhovuje nízká kapacita. Někde jsem se dočetl (možná fámu), že disky s kolmým zápisem a 5400ot./min. jsou stejně rychlé jako předchozí s 7200ot./min. Když jsem pak viděl, že mohou využívat i vlastní flash jako Turbo Memory, tak jsem o něm začal přemýšlet - samozřejmě do momentu, než jsem viděl disk také s kolmým zápisem, ale 7200ot a ještě dvounásobnou cache. Ten by tedy měl být podstatně výkonější než můj stávající - byť se stejnými otáčky.

Každopádně děkuji.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tom  |  25. 03. 2008 22:59

oprava: otáčkami

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anicka z rise reality  |  25. 03. 2008 21:58

kdybys lepe cetl ten prispevek, mozna bys nemusel odpovidat na veci, ktere autor pred tebou netvrdil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vulk  |  25. 03. 2008 21:12

No neviem nemeral som, ale vymenil som 5400ku 160GB za 7200ku 100GB, nepreinstalovaval som som system, naklonoval som sytemovu particiu. Bez merania, pocitovo sa z toho leniveho NB stal uzasne rychly "precizelovany" stroj. Neviem ci tych Tvojich teoretickych 0,0-nic je spravne vyratanych, ale v praxi disk necaka na vykonanie Tvojej jedinej ulohy, ale maka so SWAPom, nacitava/zapisuje data (hudba, video, novu verziu antibadware databaz, .....). Prosto v praxi ten rozdiel je citelny ....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor