Fresh UI: Jaké taje skrývají Windows?

Utilita umožňující manipulaci s více než stovkou skrytých nastavení systému Windows. Vylepšíte tak jejich vzhled, optimalizujete systémová nastavení či upravíte jejich chování.

Fresh UI je malá aplikace určená ke konfiguraci a optimalizaci operačního systému Windows. Umožňuje uživateli manipulovat s tzv. skrytými nastaveními systému. Kompatibilní je se všemi Windows od verze 95 až po Vista, takže jej mohou užívat majitelé starších strojů i nejnovějších mašin. Z uvedeného je patrné, že program má již dlouhou tradici. Kromě ní se na jeho popularitě podílí také jeho cena. Fresh UI je freeware.

stáhnout program Fresh UI 8.68 Licence: freeware, 1,5 MB
Autor: Freshdevices Corp.
Web programu: www.freshdevices.com


Vzhůru k aplikacím

Program Fresh UI je velice malé dílko, které je tvořeno prakticky jedním oknem, v němž hraje hlavní roli rozklikávací seznam položek. Ten je rozdělen na celkem šest základních skupin, ve kterých je možné dále hledat konkrétní funkce. To může být pro neangličtináře trochu problém, protože program neobsahuje českou lokalizaci. S Fresh UI by si také rozhodně neměli hrát úplní začátečníci. Program sice nemůže způsobit fatální problémy se systémem, nevhodným používáním by ale bylo možné si dost zkomplikovat život.

sshot-1.png 
Šest skupin jinak prázdno.

Protože zobrazování skrytých vlastností a funkcí je alfou i omegou programu, přejděme bez okolků přímo k jejich popisu. První je oblast aplikací. Zde je možné získat přístup k zákoutím Internet Exploreru, Windows Media Playeru, Regeditu, Windows Messengeru a mnoha dalším. Ze seznamu položek si vyberete tu, o kterou máte zájem a kliknete na ni. V pravé části okna se pak zobrazí seznam operací, které jdou s vybranou funkcí provést. Ty je třeba dále rozkliknout a zaškrtnout, jak by se funkce měla chovat.

sshot-2.png sshot-3.png
Nastavení konkrétní funkce.

Explorer a hardware

Další dvě skupiny položek se týkají nastavení Windows Eploreru a hardwaru. V první jmenované lze upravovat nastavení diskových jednotek, souborů, složek a vyhledávání. U disků tak např. můžete měnit jména jednotek, některé nechat skrýt, nastavit automatické bootování či omezit k nim přístup apod. U složek lze třeba nastavit jejich šifrování, u souborů upravit kontextové menu a u vyhledávání je možné změnit nativní nastavení na pokročilejší techniky.

sshot-4.png 
Podívejte se hardwaru na zoubek.

U skupiny týkající se hardwaru můžete měnit nastavení CD médií, procesoru, základní desky, grafické karty, myši, napájení, klávesnice, modemu a dalších komunikačních zařízení i tiskárny. U těchto položek je třeba uvést, že zde nemůžete čekat nějaké supertajné funkce a nastavení, které by zkušenějšímu uživateli byly jakkoli nepřístupné. Jedná se především o detailnější nastavení běžných funkcí, ke kterým si většinou najdete přístup i bez použití tohoto programu.

Rozhraní, systém a bezpečnost

Ve Fresh UI si pravděpodobně vyhrajete nejvíc s nastavením uživatelského rozhraní a systému. Právě tyto dvě části obsahují nejvíc funkcí a skrytých nastavení. Lze tu do detailu nastavovat vzhled i chování plochy, ikon, témat, spořičů obrazovky, zástupců, průzkumníka i panelu Start a mnoho dalšího. U systému pak můžete očekávat detailní nastavení sítě, bezpečnosti, souborového systému, zapínání a vypínání počítače atd. Nalézá se zde skutečně pestrá škála různých doplňků.

sshot-5.png sshot-6.png
Rozvětvené rozhraní a systém.

Úplně poslední skupina se zabývá zahlazováním stop po vaší činnosti v počítači i na internetu. Nastavíte zde ukládání či mazání historie, cookies, údajů shromážděných Windows Media Playerem apod. Průzkum všech dovedností Fresh UI vám bez pochyby zabere značné množství času. Hračičkové si tak zde přijdou opravdu na své a to zadarmo. Ti z vás, kteří jsou se svými Windows spokojeni, u programu asi dlouho nevydrží.

fsc.jpg

Diskuze (1) Další článek: Nokia se opičí po Applu, spustila vlastní App Store

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,