Francouzi dostali právo být offline. Novela zákoníku práce umožňuje ignorovat emaily a vypnout mobil

Francouzi dostali právo být offline. Novela zákoníku práce umožňuje ignorovat emaily a vypnout mobil

Od začátku nového roku začíná ve Francii platit novela zákona, která zaměstnancům dává právo odpojit se od technologií. Každá společnost nad 50 pracovníků bude muset jednotlivým lidem stanovit dobu, po kterou mají právo nereagovat absolutně na nic – ani na telefon, ani na emaily, informuje Guardian.

Přemíra technologií v životě lidí je podle zdejší vlády velký problém, který často může za syndrom vyhoření, problémy ve vztazích, špatný spánek a také za neustále neplacené přesčasy. Po zaměstnancích je vyžadováno, aby byli neustále online a oni se pak bojí pořádně relaxovat. Novela má problém řešit.

V praxi bude nové pravidlo, se kterým loni přišla ministryně práce Myriam El Khomri, vypadat tak, že firmy budou se zaměstnanci o jejich době „vypnutí“ diskutovat. Pokud se nedomluví, jednoduše budou stanoveny hodiny, kdy budou mít právo být mimo technologie. Zajímavé ovšem je, že v zákoně nejsou stanoveny žádné sankce pro společnosti, které povinnost nedodrží.

Podle studie francouzských výzkumníku skupiny Eleas 60% zaměstnanců nová pravidla vítá. Líbí se jim, že o svém životě budou moci se zaměstnavatelem lépe diskutovat.

Francie nicméně není první zemí, kde se podobné věci řeší. Řada velkých německých firem již podobné pravidlo zavedla. Emailové komunikace je v době volna zaměstnanců velice limitovaná. Pokud jsou na dovolené, systém email vůbec neodešle.

Témata článku: Technologie, Právo, Internet, Guardian, Lega

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • allien.cz 3. 1. 2017 18:20:00
    Nedovedu si vůbec představit, že bych kdy spolupracoval s jakoukoliv...
  • tnx 3. 1. 2017 15:19:54
    Opravdu dostali právo nebo to bude jejich povinnost? Pokud bude existovat...
  • tomanr 3. 1. 2017 9:35:27
    Tiez nechapem naco je taky zakon. Jednoducho po pracovnej dobe necitam...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky