Francie opět bojuje o zákon „třikrát a dost“ a prohrává

Týden poté, co Evropský parlament při druhém čtení telekomunikační reformy Telecoms Package už poněkolikáté odmítl nejrůznější snahy o prosazení legislativy, na jejímž základě by bylo snadné odpojovat neposlušné uživatele internetu, přispěchala na pomoc zvláště hudebnímu a filmovému průmyslu Francie a její zákon zvaný „HADOPI“ – třikrát a dost.

O něm se už mluví více než jeden rok a jeho periodickému přijímání a odmítání komorami francouzského parlamentu v posledním půlroce jsme se bohatě věnovali i na Živě.

Zákon, který nařizuje poskytovatelům internetu odpojovat nahlášené uživatele, blokovat jim přístup k síti na dobu až jednoho roku, ale i tak po nich vyžadovat placení služby, potvrdil tamní Senát již v listopadu ale s úpravami. O těch na začátku dubna opět rozhodovala Sněmovna, souhlasila, poslala návrh do Senátu, ten měl opět připomínky a posléze jej Sněmovna za nezájmu poslanců odmítla.

Odpůrci jásali s vidinou, že odpojeni budou moci být leda na základě soudního rozhodnutí, zatímco v případě schválení HADOPI by stačilo nahlášení pracovníkem třeba hudebního vydavatelství, který by identifikoval uživatele, který se podílí na internetovém pirátství. Pokud by byl nešťastlivec nahlášen opakovaně, poskytovatel by začal blokovat jeho IP adresu. O konkrétní řešení by se pak postaral k tomu ustavený nový úřad.

Nadšení francouzské komunity však nevydrželo dlouho, včera totiž dolní komora tamního parlamentu normu opět schválila poměrem hlasů 296 ku 233 a ta již poněkolikáté poputuje do Senátu, který snad dnes již definitivně rozhodne.

Francouzský zákon HADOPI by nás nemusel zajímat, přeci jen se jedná o politický ping-pong země galského kohouta podporovaný prezidentem Sarkozym, na druhou stranu s takovou politikou nesouhlasí současné znění panevropské reformy Telecoms Package a opět hrozí, že by Francie svým tlakem mohla „usměrnit“ další rozhodnutí Evropského parlamentu. A nebude sama, okleštit internet chce totiž také Británie nebo Španělsko.

Diskuze (42) Další článek: Ohlasy ze světa: vyplatí se SSD do vašeho notebooku?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,