Firma HP uvádí na trh již 5. generaci DDS

DDS (Digital Data Storage) je formát pro ukládání a zálohování dat na pásku, který se vyvinul ze známé technologie DAT (Digital Audio Tape).

Před dvěmi lety se firma SONY rozhodla ukončit vývoj a distribuci zálohovacích jednotek DDS a zaměřila se na technologii AIT. I z jiných stran zazníval názor, že DDS4 s kapacitou 20/40GB (nekomprimovaně/komprimovaně) už nemá kam jít a je třeba přejít na technologii DLT (80GB) /SDLT (160GB) nebo AIT (70-200GB). Pro ty nejnáročnější pak na LTO Ultrium (215-460GB).

Klepněte pro větší obrázekDíky HP však oblíbené „DATky“ není nutné házet do koše. Firma nyní přichází s mechanikou StorageWorks DAT 72, a chrání tak již vložené investice. Mechanika má nyní vyšší kapacitu (36/72 GB), data přenáší data rychlostí až 6 MB/s (při kompresi 2:1) a je zpětně kompatibilní s kazetami DDS4 a DDS3 (12/24GB). Modrá barva datová kazety usnadňuje přehled v prostředí, kde se používá více druhů médií současně. Kromě zvýšení kapacity a zvýšení přenosové rychlosti si zařízení ponechalo všechny výhody a vlastnosti svých předchůdců. Např. rozměry (interní j. 41×147×162 mm), dobrou spolehlivost (MTBF 400 000 hod při 12% vytížení) a nízkou cenovou hladinu (cca 40 tisíc bez DPH). K dispozici je provedení interní, externí i do racku (1-3 jednotky na 1 polici).

Na přední straně se nachází jen štěrbina pro vkládání kazety a 2 LED indikující napájení a práci s páskou. Podle zveřejněných recenzí je mechanismus dopravující kazetu do nitra jednotky velmi tichý, ventilátor chlazení na zadní straně již tak tichý není. Na zadní stěně je dále napájecí konektor, konektor SCSI (LVD/SE), vypínač a volič ID SCSI. Zařízení se snadno instaluje a je použitelné na mnoha platformách operačních systémů. Mechanika podporuje funkci přepnutí do bootovacího módu pro provedení jednoduchého obnovení dat po havárii (OBDR one-button disaster recovery), což výrazně zjednodušuje proces obnovení dat po chybě disku na kterém ležel operační systém.

Doufám, že se s touto mechanikou, s vynikajícím poměrem cena/výkon, časem potkám i v cenících českých dodavatelů IT.

Diskuze (6) Další článek: Paušál ve Španělsku a Portugalsku realitou

Témata článku: Hewlett Packard (HP), HP, Trh, SDL, Nitro, Zadní strana, Vytížení, Gen, Tape, Páska, Poměr stran


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů