Firefox slaví 4. narozeniny: co bylo a co bude

Před čtyřmi lety vyšel Firefox 1.0, tedy první verze dnes již velmi populárního prohlížeče. Jaké byly jeho začátky, postupný vývoj a co přinese nová verze?
Kapitoly článku

Internetový prohlížeč je dnes jeden z nejdůležitějších programů v počítači a není divu, že se nároky uživatelů na tento software postupně zvyšují. Ti si mají z čeho vybírat, na trhu je hned několik alternativ. Od Internet Exploreru, který je považován za jakýsi základ daný Microsoftem, přes funkcemi nabitou Operu, jablečné Safari, až po rychlou novinku Chrome od Googlu. Nezastupitelné místo má mezi internetovými prohlížeči Firefox, který je pro nejvíce rozšíření Internet Explorer nejsilnějším konkurentem.

Firefox, prohlížeč pro všechny

Den zrození je pro Firefox 9. listopad 2004 (viz. původní tisková zpráva), nicméně jeho „předporodní“ přípravy trvaly ještě o nějaký ten rok déle. Programátoři Dave Hyatt (nyní vývojář WebKitu a prohlížeče Safari pro Apple) a Blake Ross pracovali v týmu kolem balíku Mozilla Suite. Odloučili samostatný vývoj internetového prohlížeče za účelem vytvoření jednoduchého a přitom výkonného webového prohlížeče na jádru Gecko. Jeho první verzi uveřejnili 23. září 2002, ještě pod názvem Phoenix.

Název se neukázal jako nejvhodnější, byl v konfliktu s jinou ochrannou známkou, následné jméno Firebird se pak pletl se stejnojmenným databázovým systémem. Název Mozilla Firefox dostal prohlížeč poprvé až v únoru 2004 při uvedení verze 0.8 a je hojně diskutováno nadále. Nikoli však kvůli konfliktu ochranných známek, ale spornému překladu. Doslovný překlad názvu je červená liška, nicméně název vznikl překladem čínského označení pro Pandu červenou do angličtiny.

Tip: přečtěte si první seznámení s Firefoxem 1.0 na Živě.cz z 9.11.2004

05 Prohlášení Mozilla.jpg 07 Firefox 1.0 a tutorial pro IE.jpg
Firefox 1.0 – až hrozivě působící prohlášení se stalo tradicí • připraveno na uživatele přecházející z IE

Ať už liška nebo panda, byla to nová šelma na poli internetových prohlížečů. Přinesla větší bezpečnost při surfování, blokování vyskakovacích oken, správce hesel, panely, správce stahování, grafická témata, doplňky a spoustu dalšího. V roce 2004 funkcemi jednoznačně vládla Opera, nicméně ta tehdy byla placeným softwarem (v ceně 39 dolarů). Samotný Internet Explorer v šesté verzi funkcemi ani rychlostí zrovna neoplýval, funkční stránku zachraňovala nadstavba Maxthon. Firefox byl od počátku vyvíjen jako otevřená platforma a nabízen zdarma, což mu určitě přispělo k oblibě.

Tip: přečtěte si srovnání prohlížečů z roku 2004

01 Internet Explorer 6.jpg 02 Opera.jpg 03 Maxthon.jpg
Živě v roce 2004 tehdy zobrazené Internet Explorerem • Operou • Maxthonem...
04 Mozilla Firefox 0.8.jpg
...a předchůdcem Firefoxu od Mozilly

Hned od počátku byly silnou výhodou Firefoxu doplňky, které prohlížeč naučily nové funkce. RSS, čtečku, gesta myší, editor cookies a spousta dalších doplňků byla k dispozici ještě před uvedením první oficiální finální verze 1.0. Další silnou zbraní byla přizpůsobivost – Firefox si mohli dopřát uživatelé Windows, Linuxu i Mac OS X. Díky otevřené platformě jej bylo možné zkompilovat na libovolném unixovém systému. Ale není důvod psát v minulosti, své výhody si Firefox drží doposud. Připomeňme také překlad programu do 45 jazyků.

06 Firefox 1.0 na Mac OS X.jpg
Firefox 1.0 v Mac OS X

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,