Finální Windows 7 jsou venku a obsahují kritickou chybu

Finální Windows 7 jsou venku a obsahují kritickou chybu

Microsoft minulý týden v pátek uvolnil pro všechny předplatitele služeb MSDN a Microsoft TechNet finální verzi operačního systému Windows 7. Ti tak mohou začít systém používat o několik měsíců dříve, než široká veřejnost, která se dočká až 22. října. OEM partneři Microsoftu mají RTM verzi už několik dní k dispozici.

Předplatitelé základního členství partnerských služeb Microsoftu mohou zdarma stahovat ISO soubor Windows 7 Professional, ostatní pak mají k dostání Windows 7 Ultimate. K dispozici jsou pak samozřejmě i nižší verze. Každý si kromě toho může nechat vygenerovat i licenční klíč nutný pro aktivaci systému a k dispozici je i ISO soubor s lokalizacemi včetně českého jazyka. Verze Windows 7 z MSDN a TechNetu není možné používat pro komerční účely, určeny jsou pouze pro testování a interní použití.

Microsoft přichystal i volně dostupné nástroje pro vývojáře. K dispozici je Windows 7 SDK, API Codec Pack pro .NET Framwork a Windows Driver Kit 7.

Finální sestavení Windows 7 s sebou přináší i jednu kritickou chybu. Při použití nástroje CHKDSK pro kontrolu identity diskových jednotek v počítači dojde k tzv. memory leaku, tedy přehlcení paměti. Počítač se pak stává nestabilním a dochází k pádu do BSOD. Uživatelé na diskusních fórech dodávají, že se tato chyba objevuje pouze při provedení příkazu CHKDSK na jinou než systémovou jednotku.

Samotné zaplnění RAM paměti je podle Microsoftu vlastností systému pro otestování systému, pády do BSOD už však ne. Proti chybě je možné se bránit vypnutím běžícího procesu ve správci úloh. Microsoft se navíc nechal slyšet, že skrze Windows Update bude dostupná záplata, která se bude uživatelům instalovat hned po instalaci samotného systému. Jak už vyšlo dříve najevo, v Redmondu už se pracuje i na prvním Service Packu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Finální sestavení se navenek od RC verze ničím výrazným neliší, do očí vás praští snad jenom nový standardní wallpaper. V základu prozatím naleznete i Internet Explorer 8.

První zkušenosti s finální verzí Windows 7

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Ultimate jsem na svůj laptop nainstaloval hned v pátek po vydání, mám za sebou tedy zhruba tři dny aktivního používání. Od veřejné RC verze se toho na první pohled příliš nezměnilo, systém dostal finální design a grafické vyznění, změnil se třeba i standardní wallpaper. J Žádné nové funkce nečekejte, Microsoft spíše odladil výkon a opravil objevené chyby.

Čistá instalace na naformátovaný pevný disk proběhla během 15 minut s jedním restartem a samotný systém na disku zabírá něco málo přes 9 GB. Okamžitě po instalaci a připojení k síti systém Windows Update našel veškeré chybějící ovladače a sám je nainstaloval. Kolegové v redakci takové štěstí neměli, k některým specifickým komponentám (senzor otisků prstů atp.) bylo nutné doinstalovat ovladač ručně. Výhodou je, že na Windows 7 fungují ovladače z Visty bez vlivu na stabilitu.

Windows Update nicméně ještě není ve finální podobě a postupně se začíná plnit. Před 22. říjnem by mělo být k dispozici mnohem větší množství ovladačů.

Součástí systému je stále Internet Explorer 8, prozatím tedy žádná tabulka s výběrem prohlížečů. Počet předinstalovaných programů byl zmenšen na absolutní minimum, čekejte snad jenom dvanáctý Windows Media Player a nástroje z nabídky Příslušenství.

Česká lokalizace je k dispozici v rámci DVD disku Language Pack a instaluje se přímo z nabídky volby jazyka. Osobně jsem Windows 7 ponechal v angličtině, Kuba Čížek však funguje v češtině a dle jeho slov je lokalizace mnohem kvalitnější než například u RC verze nebo Windows Vista.

Rychlost se na mém laptopu s Core 2 Duo a 2 GB RAM od RC verze nijak nezměnila. Bootování proběhně do 15 sekund včetně načtení plochy, uspání je pak záležitostí tří vteřin. Stejné je to i s probouzením.

Finální Windows 7 začínáme postupně recenzovat. Dnes vyšel první díl a na další se můžete těšit každé pondělí.

Diskuze (136) | Blesková soutěž o obrovský snímek z Google Earth

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 7, Licenční klíč, Windows 7 Ultimate, Windows Update, Fin, Ultimate, BSOD, OBS, Finální design, Finální verze, Chyba, CHKDSK, Použitý ovladač, Wallpaper

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší