FBI vs. technologický svět: stovky expertů a firem podporují Apple. Nyní již oficiálně u soudu

To, co začalo jako spor Applu s Federálním úřadem pro vyšetřování, se postupně přetransformovalo na globální při o šifrování uživatelských dat. Již zdaleka nejde jen o konkrétní iPhone 5C, který patřil útočníkovi, který připravil o život 14 lidí. Výsledek tohoto sporu může přinést precedent pro budoucí spory včetně té nejnebezpečnější součásti – vytvoření nástroje, který umožní odemknutí zašifrovaného smartphonu. V tomto konkrétním případě by se mělo jednat o speciální build systému iOS, který by neomezoval počet zadaných PINů a FBI by tak mohla pomocí brute force iPhone odemknout. Není proto divu, že se mnoho bezpečnostních expertů a technologických firem spojují v podpoře Applu. Zdaleka to však nejsou jen blogové příspěvky nebo podpůrné tweety.

 

FBI se ve sporu o šifrování opírá o zákon z roku 1789 - All Writs Act

 

Apple zveřejnil speciální stránku na svém webu, která shromažďuje oficiální dopisy jednotlivých skupin přímo k soudu. Ty využívají institutu, který je v anglosaském právním systému nazýván jako Amicus curiae. Jde o dobrovolné zapojení do sporu, kdy mohou i nezúčastněné strany poskytnout soudu informace o vlastním právním či odborném pohledu na konkrétní případ.

Podobný dopis poslala například skupina, v níž se spojili Airbnb, eBay, GitHub, Kickstarter, LinkedIn, Reddit, Twitter a další. V seznamu najdeme i zprávy podané Googlem, Microsoftem, Facebookem či Ciscem. Zapojilo se i Yahoo, Mozilla, Snapchat, AT&T nebo AVG a další desítky firem. Stejnou cestu využívají i stovky expertů, kteří si uvědomují možné dopady na technologický svět v případě, že by soud tento konkrétní spor rozhodl v neprospěch Applu.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze (15) Další článek: Zážitkové Street View: Google přidal extrémní závod na Aljašce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,