FBI má vlastní letku dronů. Do pěti let je bude mít každá policie

Po řediteli NSA si američtí senátoři včera pozvali na slyšení také šéfa FBI Roberta Muellera. Řeč přišla mimo jiné na drony, tedy bezpilotní letouny. Federální úřad vyšetřování vlastní několik vybavených kousků určených pro monitorování místa činu, senátoři se však obávají, jestli je nemůže používat pro odposlech a sledování zcela nevinných Američanů. FBI drony už několikrát použil pro sledování podezřelých na americkém území.

MQ-9 Reaper.png Drony.png
Asi nejznámějším zástupcem vojenských dronů je General Atomics MQ-9 Reaper, který slouží u CIA i v americké, britské a dalších armádách. Je schopen odpalovat laserem naváděné střely. Na druhém obrázku jsou pak menší sledovací drony, které jsou určené pouze ke sledování na menší vzdálenosti (Foto: U.S. Navy).

Bezpilotní letouny v každém případě dostaly v roce 2010 zelenou a mohou se pohybovat v americkém leteckém prostoru. Podle odborníků bude na nebi do pěti let létat na třicet tisíc profesionálně vybavených dronů. Už zdaleka nebudou sloužit pouze zpravodajským službám a armádě, ale také policii, kde budou plnit práci, kterou doposud dělaly policejní helikoptéry.

Vlastní malé bezpilotní drony vyvíjí také česká armáda. K vidění jsou třeba na dnech NATO v Ostravě.

Diskuze (30) Další článek: Zrození internetu 10: K čemu to vlastně je?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,