Falešný MacBook Pro z Číny má Atom a ION

Výrobci z Číny se při kopírování nezastaví před ničím. Tentokrát představili věrnou kopii MacBooku Pro i s logem Apple. Je libo větší netbook s nízkou cenou?

Čínští výrobci jsou známí kopírováním všemožných elektronických zařízení i dalších produktů, často se však jedná o poměrně nekvalitní a na první pohled snadno rozeznatelné kopie. Tyto přístroje jsou obvykle vybaveny velmi slabým hardwarem, který je starý i několik let a je tím pádem velmi levný.

V případě nového klonu MacBooku Pro od Applu ale výrobce sice zkopíroval design, vytvořil však poměrně výkonný netbook, který je vybaven dostatečně výkonnou platformou i pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení.

Čtrnáctipalcový MacBook Pro jako výkonný netbook

Čínští inženýři ze společnosti Qingging (Dragonfly) poměrně věrně zkopírovali klasický MacBook Pro, který v tomto případě vybaven 14" displejem (MacBooky Pro od Applu jsou k dispozici s 13", 15" či 17" úhlopříčkou) s LED podsvícením, který má dostatečné rozlišení 1 366 × 768 s poměrem 16:9.

fake-macbook-pro-14-6.jpg 
Neznalý uživatel na první pohled nepozná rozdíl

Uvnitř se ukývá úsporná netbooková platforma s dvoujádrovým procesorem Intel Atom D510 na frekvenci 1,66 GHz s podporou HyperThreading technologie (až čtyři vlákna současně). Ten je vybaven i integrovaným grafickým čipem Intel GMA 3150, který nezvládne ani akceleraci základního HD videa. Kvůli možnému multimediálnímu využití i případné funkčnosti systému Mac OS X je však na desce umístěn i specializovaný grafický čip Nvidia ION Next Generation, tedy novější a druhá revize této platformy s celkem 256 MB pamětí.

 fake-macbook-pro-14-12.jpgfake-macbook-pro-14-10.jpg fake-macbook-pro-14-14.jpg
 

Tato platforma dovoluje nejen široké využití v oblasti výpočetních úloh pomocí CUDA (PhysX) a hraní her, ale také akceleraci Full HD videa, přičemž zvládne i plynulé přehrávání Adobe Flash videa s vysokým rozlišením 1080p.

fake-macbook-pro-14-5.jpg

V základním nastavení je tento „velký netbook“ vybaven 1 až 2 GB operační paměti a 160GB, 320GB nebo 500GB pevným diskem s rychlostí ploten 5 400 otáček za minutu. Síťová komunikace je zajištěna pomocí WiFi 802.11n, Bluetooth, ethernetu a také 3G modulu (za příplatek). Na těle se dále nachází celkem tři USB 2.0 porty, čtečka paměťových karet, VGA i HDMI výstup na externí monitor, 3,5mm výstup na sluchátka a vstup na externí mikrofon. Překvapením je zámek Kensington, nad displejem se nachází i webkamera s rozlišením 1,3 MPix.

fake-macbook-pro-14-1.jpg

Windows 7 i Mac OS X

Notebook obsahuje klasickou Windows klávesnici včetně loga na známé klávese. Nabíjení je řešeno pomocí standardního kulatého konektoru, svítící diody jsou stejně jako u Applu v zelené barvě. K dispozici je i poměrně velký touchpad s podporou multitouch technologie (více dotyků současně – gesta). Nechybí ani dvojice reproduktorů po stranách pod displejem.

 fake-macbook-pro-14-20.jpg fake-macbook-pro-14-21.jpgfake-macbook-pro-14-4.jpg
fake-macbook-pro-14-23.jpgfake-macbook-pro-14-19.jpg fake-macbook-pro-14-24.jpg

Rozměry jsou 33,9 × 24,1 × 1,9-2,59 cm, přičemž hmotnost s dodávanou čtyřčlánkovou baterií (4 200 mAh, 63,5 Wh), která udrží notebook v provozu nespecifikovanou dobu, je kolem 1,9 kilogramů. Dle platformy se však bude jednat o několik hodin, podobně jako u srovnatelných netbooků. V tomto případě ale nesmíme zapomenout na poměrně velký displej, který má větší spotřebu než klasické 12" displeje, které se vyskytují u největších netbooků.

Čínský MacBook Pro se oficiálně prodává s operačním systémem Windows 7, na fotografiích je ale prezentován operační systém Mac OS X od Applu. Ten se nachází pouze u originálních Apple počítačů, již dlouhou dobu je však možné díky velké podpoře ovladačů instalace i na neoriginální systémy. V tomto případě by to tak mělo být možné a zákulisní informace hovoří o tom, že výrobce má funkční a přednastavený dual boot s Mac OS X, notebook je tak zároveň i „Hackintoshem“.

fake-macbook-pro-14-18.jpg fake-macbook-pro-14-15.jpg
fake-macbook-pro-14-17.jpg  fake-macbook-pro-14-13.jpgfake-macbook-pro-14-16.jpg

K dispozici jsou i první fotky vnitřního uspořádání jednotlivých komponentů, kde je vidět nejen procesor Atom či Nvidia ION, ale také způsob chlazení.

Cena, která odpovídá parametrům

V prodeji jsou celkem tři verze, které se liší kapacitou pevného disku a velikostí operační paměti. V nejlevnějším případě vás základní model s 1 GB operační paměti a 160GB pevným diskem vyjde na přibližně 8 700 korun, u nejvybavenější verze počítejte s téměř deseti tisíci korun.

  • Displej: 14" (1 366 × 768), LED
  • Procesor: Intel Atom D510, 1,66 GHz
  • Grafický čip: Nvidia ION Next Generation, Intel GMA 3150 v procesoru
  • Operační paměť: 1 až 2 GB
  • Pevný disk: 160 GB, 320 GB, 500 GB, 5400 ot./min.
  • Výbava: WiFi, 3 × USB 2.0, webkamera 1,3 MPix, ethernet, Bluetooth, VGA, HDMI čtečka paměťových karet, Kensington lock,
  • Rozměry, hmotnost: 33,9 × 24,1 × 1,9-2,59 cm, 1,9 kg
  • Baterie, výdrž: 4 200 mAh (63,5 Wh)
  • Cena, OS: od 8 500 Kč, Windows 7 (neoficiálně Mac OS X)
fake-macbook-pro-14-9.jpgfake-macbook-pro-14-8.jpg
Zveřejněné teploty se nevymykají Atomové platformě

Jak je vidět, tato kopie je sice velmi podobná notebooku od Applu, jedná se však o přerostlý netbook, který je ale vybaven výkonnější variantou Atomové platformy. Pokud si tedy chcete pořídit větší netbook a líbí se vám design MacBooku, může být vaše přání snadno splněno. Zda vám však případný balík vůbec dorazí a jestli bude obsahovat to co je na fotografiích, je však nutný risk, se kterým musíte u podobných kopií dopředu počítat.

Diskuze (71) Další článek: Eric Tholomé: Google Wave byl skvělý experiment

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,