Facebook je z hlediska kódu podobně rozsáhlý jako systém Windows

Facebook se během několika let rozrostl na neuvěřitelně obrovskou platformu, která musí obsloužit více než miliardu lidí na naší planetě, kteří se připojují k datacentrům, kde Facebook běží.

Dle informací webu Wired už ale Facebook vyrostl do skutečně obřích rozměrů a s posledními odhady lze předpokládat, že počet řádků programového kódu přesáhl nejen 20 milionů, ale pravděpodobně i 30 milionů. Pro srovnání - jádro Linuxu obsahuje přibližně 15 milionů řádků kódu a Windows XP kolem 45 milionů.

Dle Jonathana Corbeta na linuxovém jádře pracovalo po dobu 21 let několik tisíc lidí, takže velikost Facebooku není žádným překvapením. K velikosti se vyjádřil také bývalý inženýr Google Docs – Sam Schillace, který nyní šéfuje inženýrům v cloudové službě Box.com.

Podle něj je Facebook optimalizován pro rychlý rozvoj, takže kód by mohl být klidně dvakrát menší, pokud by záleželo na velikosti. Optimalizace tak sice musí umožnit rychlé načítání stránky kdekoli na světě, ale je v rovnováze s pozdějším a rychlým rozšiřováním platformy samotné. S rostoucí velikostí kódu je ale možnost změny směru stále těžší a náročnější.

Jedná se tak o zajímavé srovnání, kdy v minulosti i současnosti používáme takto rozsáhlý „program“ lokálně na každém počítači, což bylo nutné bez rychlého připojení k celosvětové síti, nyní ale začíná být tato konfigurace neefektivní. Facebook je podobně rozsáhlým systémem na internetu a uživatelé ho tak využívají jako cloudový program, který není umístěný na lokálním zařízení.

Čerstvě také unikla zpráva, že Microsoft pracuje na projektu Mohoro - operačním systému v cloudu. Když už se v tomto směru snaží i Microsoft, možná se během několika let dočkáme znatelnějšího přesunu a změny, která bude zahrnovat lokální tenké klienty a téměř vše poběží efektivně v cloudu.

 

Diskuze (73) Další článek: TechDays Online: System Center 2012 a Windows Intune!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,