Facebook, Google a další chystají nové automatické systémy na mazání hate speech

Velké sociální sítě a internetové společnosti v čele s Facebookem a Googlem chystají podle agenturních zpráv automatizované systémy na blokování hate speech – nesnášenlivých příspěvků, videí aj. Hlavním důvodem má být především rostoucí objem takového obsahu a v případě Evropy i tlak ze strany EU a některých zemí (zejména Německa).

Nejvíce na ráně je Facebook, který musí každý den prošetřit na milion označených příspěvků, které porušují pravidla. Je tedy zřejmé, že při takovém počtu už lidská síla prostě nestačí – leda že by si Mark Zuckerberg najal tisíce a tisíce nových brigádníků.

Takový Google má s analýzou zakázaného obsahu bohaté zkušenosti – v jeho případě se to týká zejména warezu ve vyhledávači. Internetová jednička z Mountain View obdrží každý den přes dva miliony podobných žádostí o odstranění odkazu.

A do třetice je tu ještě Twitter, který zase hraje na kočku a myš s politruky ISIS, kteří dnem i nocí zakládají na jeho síti propagandistické účty, aby je služba do několika hodin zase smazala.

219908089
Pravidla hate speech na Facebooku

Podle některých pozorovatelů však ještě silnější strojová blokace hate speech vzbuzuje obavy, protože definice nesnášenlivosti je často poměrně vágní a nabízí se otázka, jak se strojová analýza vypořádá s šedou zónou, tedy příspěvky, které jsou na hraně a zatímco pro jedny jsou ještě přijatelné, jiní by je už chtěli z internetu odstranit.

Zatímco třeba v případě dětské pornografie a zmíněného ISIS platí obecná shoda, že takový obsah nemá nárok na svobodu slova, u ostatních témat už to tak jednoduché není. Nabízí se například otázka, jak by se softwarový algoritmus vypořádal s internetovou hádkou mezi zastánci různých politických proudů třeba zrovna v relativně malé České republice.

Pokud by byl takový mazací robot příliš přísný, mohl by v důsledku napáchat mnohem více škod. Vzhledem k tomu, že i roboti nahlašující warez trpí zjevnou nedokonalostí a evidují i naprosto legitimní odkazy, lze předpokládat, že i software odstraňující hate speech někomu uškodí. I kdyby totiž trpěl chybovostí třeba jen tisícin procenta, při objemu mnoha milionů příspěvků publikovaných každý den na Facebooku by se jednalo o obrovský problém.

Diskuze (13) Další článek: EU chce funkční kvantový počítač. Vědci dostali miliardu eur a dvacet let času

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,