Externí grafika pro notebook jde sestavit i vlastní silou

Thunderbolt přinesl vysokou propustnost, externí grafiky jsou ale stále v nedohlednu. Můžete si ale vlastní řešení sestavit sami už dnes.
Kapitoly článku

Forma počítačů se rychle mění. Desktopové počítače pomalu upadají, většina uživatelů nepotřebuje vysoký výkon ani hlučnou velkou bednu a vystačí si s tenkým notebookem. Ten sice ve většině případů poskytuje dostatečný výkon pro běžnou práci, nároční uživatelé ale mohou narazit na problém.

Pokud chcete vysoký výkon i u notebooku, zapomeňte na tenký a lehký profil nebo dlouhou výdrž. Připravte si také dostatek peněz. Notebooky už jsou sice vybaveny i čtyřjádrovými procesory, v oblasti grafiky je to ale s rozumnou velikostí a cenou stále bída.

Asi nikdo z nás navíc nepotřebuje vysoký grafický výkon neustále – stačí při hraní nebo práci s akcelerací pomocí grafiky (Photoshop a další programy). Zbytek doby jistě většina z nás upřednostní mobilitu a výdrž.

Řešením jsou externí grafické karty, které dlouhou dobu čekaly na spásu – rozhraní Thunderbolt s propustností až 10 Gb/s. V připravované druhé verzi pak dvojnásobek – 20 Gb/s.

Hotová řešení si dávají na čas

Už při uvedení Thunderboltu se prezentovaly externí grafické karty jako ideální způsob, jak připojit výkonnou grafiku třeba k notebooku a získat tak desktopový výkon pouze dle potřeby.

Externí řešení jsou ale stále v nedohlednu a i když bylo představeno několik modelů, zatím nejsou v prodeji. Oproti minulosti se ale věci začínají posouvat k finálnímu uvedení.

Na letošním Computexu se například objevilo řešení od společnosti SilverStone, které zahrnuje kompletní šasi s integrovaným 450W zdrojem. Na horní straně nechybí ani šikovné poutko. Vývoj je ale stále ve fázi alpha, přičemž není známé ani předběžné datum uvedení. Cena bez grafické karty by se ale měla pohybovat v oblasti 200 až 250 dolarů (přibližně 6 000 Kč s DPH).

TB 1_575px.jpg TB 3_575px.jpg
SilverStone na Computexu ukázal zatím pouze prototyp ve fázi alpha

O trochu pokročilejší by mělo být řešení MSI GUS II, které také využívá rozhraní Thunderbolt. Podporováno je připojení více monitorů a do PCI Express ´16 slotu lze vložit až 150W kartu. MSI ukázalo vývojový kus už na začátku roku 2012, v prodeji zatím ale stále není. Parametry se tak možná ještě změní, vše ale bude záležet na použitém šasi, chlazení a integrovaném zdroji.

Jedním z problémů, které se dle tvrzení řeší, je práce s daty po náhlém vypojení z portu. Vymyslet to celé tak, aby vše fungovalo bez obrazovek smrti a nedocházelo k problémům není určitě jednoduché.

DSC_0046_575px.JPG
Řešení od MSI bylo představeno už v lednu roku 2012, v prodeji ale stále není

Na fotografiích můžete vidět funkční použití s MacBookem od Applu, nenechte se ale zmást. Řešení a všechny ovladače se ladí především pro Windows (Bootcamp).

 2013-08-01 v┬á12.13.26.pngViDock34.jpg  ViDock34closed.jpgViDock2Spider34.png
VíDock prodává kompletní řešení, pracuje ale pouze s rozhraním ExpressCard

Pokud si vystačíte s ExpressCard, můžete si koupit řešení ViDock od společnosti Village Instruments. V prodeji jsou různé verze dle výkonu zdroje a velikosti šasi. Připojit lze ale pouze externí monitory.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,