Externí disk vs. cloud: Komu svěříte svá data?

Data a informace nejrůznějšího charakteru nás provází celý nás život, jejich zálohování je tak nasnadě. Jaké možnosti se nabízí a co je nejlepší? Externí disk, NAS nebo cloud?
Kapitoly článku

V dávné minulosti většina lidí příliš informací netvořila, po vzniku knihtisku se ale trochu zlepšilo sdílení alespoň základních informací, které tvořilo poměrně málo jedinců na celé planetě. Papír se tak stal hlavním úložištěm dat a informací.

Po rozšíření počítačů se ale začal zápis a ukládání dat přesouvat do elektronické podoby, především kvůli úspoře času a poměrně snadnému přenosu. Už jediná klasická disketa z devadesátých let zkrátka pojala celou knížku. Dnes již čip, který se vejde na špičku prstu, pojme takových knížek klidně miliony.

Informační doba spolu s internetem začala produkovat dat mnohem více, než v minulosti, a objem se exponenciálně zvyšuje. Více lidí produkuje informace v elektronické podobě a jejich zálohování a ukládání pro pozdější využití je tak většinou nutností. Jaké jsou tedy možnosti externího ukládání dat bez vázání na konkrétní počítač či zařízení?

Externí disk: raději rychlé rozhraní

Mezi největší klasiku pro ukládání dat mimo počítač jistě slouží externí pevné disky. Na výběr jsou malé mobilní modely o rozměrech 1,8" nebo 2,5", určeně pro snadnější přenos. Nejmenší modely s kapacitou 320 GB se dají na českém trhu pořídit již za cenu kolem 1 500 Kč s DPH, možnosti připojení jsou ale obvykle dosti omezené.

Pomalejší rozhraní USB 2.0 s praktickou maximální rychlostí přenosu kolem 35 MB/s zkrátka nevyužije dostupné rychlosti pevného disku, pokud ale nepotřebujete rychle přesouvat velké objemy dat, rozhodně vám i takové levné řešení bude stačit.

  •  

Za cenu od přibližně dvou tisíc korun již můžete získat mobilní model sice se stejnou 320GB kapacitou, ale s rychlými rozhraními USB 3.0 nebo eSATA, které nebudou omezovat výkon disku, jež může při sekvenčním čtení či zápisu překročit i použitelnou hranici 100 MB/s. Nutností je ale mít takové rozhraní v samotném počítači, notebooku. V nejhorším případě lze pořídit nějakou formu externí doku, opět to však souvisís nabídkou portů daného počítače.

LBD_TB_CameraUseCase.jpg
Na trhu jsou i řešení s Thunderbolt portem, jejich cena je ale vysoká

V případě velkých 3,5" modelů získáte za stejnou cenu mnohem větší kapacity. Nejlevnější modely lze pořídit již od ceny dvou tisíc korun, které mají kapacitu 1 TB a například Toshiba Stor.E Alu 2S za tuto cenu nabízí rychlé USB 3.0 rozhraní.

Levnější modely ale trpí podobně jako mobilní verze často pouze implementací pomalejšího rozhraní USB 2.0, což je pro zápis nebo čtení většího objemu dat nedostatečné. V nabídce jsou samozřejmě i eSATA, FireWire či síťové modely, ale při vyšší ceně a bez nutnosti neustálého přenášení je lepší zvolit plně síťové řešení v podobě NASu.

Hlavní rozdíl také je, že zatímco menší mobilní disky si vystačí s napájením z USB portu, větší modely již vyžadují také externí napájecí adaptér.

Nové modely již využívají i rychlé rozhraní Thudnerbolt, které je ale zatím rozšíření pouze u počítačů Apple. Tento rok by se ale mělo Thundebolt rozhraní začít objevovat i u počítačů od dalších výrobců, v budoucnu tak můžeme očekávat mnohem větší rozšíření a možná nahrazení některých stávajících externích rozhraní jako eSATA nebo FireWire.

NAS: síťové úložiště pro všechny

Pokud již vlastníte nějaký druh externího disku, pro jeden počítač je pravděpodobně dostatečný. Domácnosti dnes ale disponují několika počítači, což s sebou nese také nutnost využít úložiště pro většinu z nich.

Vše se týká nejen případného automatického zálohování dat a systému, ale také společného využití dat, například v podobě hudby, fotografií, filmů a podobně. Nejjednodušší řešení je zkrátka mít vše na jednom místě a přes síť se k takovému úložišti připojovat.

nsa210-fb.jpg 
NAS má většinou různé porty a rozšířené možnosti

Máte již jednoduchý externí disk do USB? Stačí vám koupit malé a levné (kolem 1 300 Kč s DPH) řešení například v podobě , do kterého stačí takový USB externí disk připojit, nastavit parametry a můžete k disku přistupovat i přes síť. Podobné řešení poskytují i některé lepší modemy či routery.

Samostatné řešení v podobě NASu ale nabídne ještě o trochu lepší možnosti. V prodeji jsou modely bez interních pevných disků, které je tak nutné dokoupit, nebo rovnou s integrovanými disky, což je ale obvykle o trochu dražší.

  • D-Link ShareCenter Pulse – 2× 3,5" disk, ethernet, USB 2.0 (tiskárna), RAID1
  • Netgear Home Network Storage MS2000 – 2× 3,5" disk, ethernet, USB, RAID1

Nejlevnější NASy pro jeden 3,5" disk, který může mít obvykle kapacitu až 2 TB (na trhu už jsou ale i 4TB disky), vás vyjde kolem 1 300 Kč s DPH (ZyXEL NSA210). Pro dva pevné disky, které mohou být zapojeny i v zálohovacím režimu RAID1 nebo výkonnějším společném RAID0, cena začíná kolem dvou tisíc korun (například Netgear Home Network Storage MS2000, D-Link ShareCenter Pulse).

Výhodou zmíněných NASů je i podpora dalších technologií a mnohem rozšířenější možnosti, než u klasických externích disků. K některým modelům můžete připojit USB tiskárnu a sdílet ji tak po síti, ale počítejte s podporou jen některých modelů od pár hlavních výrobců.

5big_Office+_Back-Drives.jpg 
V prodeji jsou modely s pevnými disky i bez nich

Častý je výskyt klienta pro stahování torrentů, běh multimediálních serverů či oficiální podpora Apple Time Machine. Systém se ve většině případů spravuje přes jednoduché webové rozhraní prohlížeče, obvykle jsou k dispozici i přídavné programy pro zálohování počítačů s Windows, různé logy, upozorňování pomocí emailu a podrobné možnosti sdílení složek a souborů.

Chlazení je většinou zajištěno aktivně malým ventilátorem, což v kombinaci s některými hlučnějšími disky může vadit. Díky síťovému připojení ale nic nebrání tomu, umístit NAS do jiné místnosti, kde případný menší hluk nebude vadit vůbec.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,