Experimentální 3D tiskárna vstřikuje tekutou pryskyřici do rosolu

Tým designérů a inženýru z losangelského studia NSTRMNT vytvořil prototyp nové technologie 3D tisku. Tentokrát nejde o žádné nanášení tenkých vrstviček roztaveného a rychle tuhnoucího plastu, ale o vstřikování tekuté pryskyřice do měkkého gelu.

Zní to opravdu šíleně, tento přístup ale umožňuje několik nových postupů – tisk lze třeba kdykoliv vrátit zpět. Jelikož během výroby předmětu pryskyřice netuhne, tryska může změnit směr a hmotu rychle nasát zpět. Rosolovitý gel pak brání tomu, aby se pryskyřice nerozlila tam, kam nemá.

Tiskárna má mnohem více stupňů volnosti. Nemusí se řídit gravitačními pravidly a tisknout třeba pod již vyroubenou část předmětu, ten se totiž „tiskne“ uprostřed gelu pomocí robotické ruky.

Jakmile je hotovo, scéna se na pár minut ozáří UV lampou, která způsobí rychlé tuhnutí pryskyřice. Hotové dílo se posléze vytáhne z gelové lázně, kterou lze používat tak dlouho, dokud zcela nevyschne.

Nová tisková technologie je nicméně zatím v plenkách a nesjpíše bude mít problém s přesností – kapalná pryskyřice se v gelu vždy trošku podřídí prostředí a zdeformuje.

3D tiskárna.png
Výsledek tisku zatím není příliš přesvědčivý
Diskuze (14) Další článek: 7 nejúchvatnějších obchodů Applu, které stojí za návštěvu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,