Exekuční příkaz v e-mailu: Zákeřný spam zvyšuje kalibr

V dubnu se českými e-mailovými schránkami začaly šířit zprávy vyzývající k úhradě údajných dluhů. V drobných odměnách se ve vlnách objevují opakovaně a mediálně je známý případ ženy, která kvůli tomuto spamu přišla o 400 tisíc korun. Aktuálně spam přitvrdil a uživatele již nevyzývá k úhradě dluhu, ale rovnou exekuční pohledávky.

238265422 
Ignorovat, ignorovat, ignorovat... mazat a varovat ostatní

Nová podoba zprávy vypadá pochopitelně ještě naléhavěji, než předchozí verze. Opět se setkáváme s českým textem s minimem chyb a přesně stanovenými částkami v českých korunách. Z veřejně dostupných informací si spaměři zjevně půjčují i přesné názvy exekutorských úřadů a jejich adresy, e-maily pak přichází z jinde odcizených adres. V našem případě je zpráva podepsána jménem Cesar Tamarin, které se do jinak českých údajů evidentně nechtěně zapletlo. Ovšem čísla, adresy a další údaje se budou různě lišit.

Nejvíce zaujme přímé uvedení čísla účtu pro zaplacení částky. To dříve nebývalo zvykem. Spam odkazoval do přílohy, kde měly být všechny potřebné dokumenty a informace k platbě. V příloze je však skrytá past – malware, který umožní získat například přístupové údaje do internetového bankovnictví. Uvedení čísla účtu přímo v těle e-mailu je však jen zastírací manévr, útočníci ani tentokrát nechtějí peníze napřímo, přes které by byly celkem snadno k dopátrání. Číslo účtu je záměrně neplatné, v našem případě s kódem zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky.

Úmysl útočníků je tedy stále stejný – chtějí docílit otevření přílohy a tím instalace svého skrytého škodlivého softwaru.

Diskuze (75) Další článek: Ritot: náramek s projektorem, který zobrazí informace na kůži vaší ruky

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,