Právo | Evropská unie | Autorské právo

Evropský parlament dnes udělal další krok k jednotnému internetovému trhu

Evropská unie se možná v poslední době otřásá v základech, to ji však nebrání v běžné agendě, kam patří i postupná reforma a sjednocování digitálního trhu.

Evropský parlament dnes drtivou většinou (586 ku 34) schválil nové nařízení, které se týká příhraničních digitálních licencí. To v praxi znamená, že pokud si v členské zemi A půjčíte v internetové videopůjčovně film, bude dostupný i v zemi B, kam třeba vyrazíte na dovolenou.

Doposud tomu tak nemuselo být, filmová nabídka se totiž kvůli různému licencování mohla země od země lišit. Nyní se bude vše řídit zemí, ve které máte zřízený účet na dané službě. Když si tedy předplatíte třeba HBO Go, Netflix aj., ať už vyrazíte kamkoliv po EU, všude budete mít každou z těchto ve stejné kvalitě jako v ČR.

To může být ale paradoxně omezující, zahraniční nabídky totiž mohou být rozsáhlejší. Skutečno reformou by tedy měl být opravdu jednotný digitální trh a tedy přístup ke kompletní nabídce, ať už jste si pořídili předplatné kdekoliv.

I to je cílem rozsáhlé právní reformy – takzvaná panevropská licence, ale kdo ví, kdy se ji internetový spotřebitel vůbec dočká. V každém případě, nová pravidla ještě musí schválit Rada ministrů a poté do devíti měsíců i samotné členské země.

Příliš pomalé, příliš pomalé…

Diskuze (8) Další článek: První funkce z Fall Creators Update dorazila do Windows 10. V Insider verzi zobrazí hovory z Androidu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,