Evropská komise se bojí o budoucnost MySQL

Vzpomínáte si ještě na prodej Sunu konkurenčnímu Oraclu? Ačkoliv byl kontrakt dohodnut již letos na jaře, ani na konci prvního zářijového týdne není 7,4miliardový obchod – přirozeně v dolarech – dokončen. Odkup Oraclu totiž musely odsouhlasit i příslušné úřady. Zatímco americké ministerstvo spravedlnosti s kontraktem problém nemělo a dalo Oraclu a Sunu zelenou, Evropa a její komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroes váhá.

Sun je totiž výrobce technologie Java a především široce rozšířeného databázového serveru MySQL. Nad Javou snad Damoklův meč nevisí, je tu totiž mnoho dalších firem, které by v případě rizika technologii dále rozvíjeli (IBM) a samotný Oracle ji používá, Kroesová má ovšem starost především o databázi MySQL, která je přímou konkurencí produktům nového majitele.

Komerční trh s databázemi okupují pouze tři firmy: Microsoft, IBM a Oracle, kterým může vzdorovat právě jen nejsilnější open source alternativní databáze MySQL. A daří se jí to, jedná se o nejčastěji nasazovaný databázový systém u malých webových hostingů, její zdrojové kódy a jádro pak používá jak Google, tak třeba Facebook.

Prodej Sunu Oraclu by ale mohl pro budoucnost MySQL představovat určité potíže. Kroesová upozorňuje, že v době ekonomické recese může růst poptávka po mnohem levnějším systému MySQL, čemuž by se Oracle mohl bránit třeba utlumením vývoje. Web OS News tak spekuluje, jestli bude chtít Komise po Oraclu příslib dalšího vývoje MySQL, nebo jej pod hrozbou sankcí přinutí divizi MySQL prodat.

Diskuze (57) Další článek: Stažením anglického Internet Exploreru 8 nakrmíte osm Američanů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,