Europol pozavíral 4 500 e-shopů s padělaným zbožím a odstartoval kampaň Dont F***(ake) Up.

Europol pozavíral 4 500 e-shopů s padělaným zbožím a odstartoval kampaň Dont F***(ake) Up.

Europol pracuje kromě jiného také na potírání organizované trestné činnosti v online prostoru a příkladem jeho činnosti může být zásah z minulých týdnů. V rámci rozsáhlé akce především v zemích Evropské unie nechal zavřít celkem 4 500 e-shopů, které se specializovaly na prodej padělaného značkového zboží. Šlo přitom o tradiční kategorie, kterých se padělání nejvíc týká – šperky, sportovní vybavení, elektronika, kosmetika nebo léky. Kromě odstavení e-shopů došlo také na zatýkání jejich provozovatelů.

Celkem se zásah týkal 27 zemí a kromě členských států EU se do něj zapojily také orgány a instituce ve Spojených státech, Kanadě nebo Kolumbii. Největší počet zatčených potom oznámila nizozemská policie, kde se do vazby dostalo 12 lidí.

Europol zároveň spustil kampaň s názvem Don’t F***(ake) Up, která má varovat zákazníky před nákupy padělaného zboží. V její rámci byla spuštěna například stránka s radami, jak rozpoznat e-shopy prodávající padělané zboží. Indiciemi může být nesmyslně nízká cena produktů, skrývání provozovatele e-shopu, krátce registrovaná doména nebo fotografie produktů ve špatné kvalitě nebo naopak pocházejících z fotobank.

Diskuze (5) Další článek: Mapy.cz přidávají červený kříž. Volají, navigují a pomohou s První pomocí

Témata článku: Byznys, Právo, E-shopy, Make up, Kosmetika, Nízká cena, Evropa, Padělané zboží, Kampaň, Šperky, Členský stát, Sportovní vybavení, Největší počet, Order, Zboží, Fotobanky, E-shop

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší