Estonsko je malá země, kterou obývá pouze 1,3 milionů obyvatel. To zhruba odpovídá Praze. Vedle nich má však Estonsko ještě e-obyvatele z programu e-Residency. Dnes jich je něco málo přes dvacet tisíc a pocházejí z celého světa včetně ČR.
Takový e-obyvatel může v Estonsku přes internet založit a vést firmu, otevřít si účet v některé z partnerských bank a využívat dalších benefitů země, která chce být lídrem v inovacích e-govu. To vše, aniž by ji kdykoliv fyzicky navštívil; po úspěšné registraci si jen na zastupitelském úřadu převezme e-občanku.
Kaspar Korjus, který má program e-rezidentů na starost, se nyní na Mediu pochlubil s návrhem dalšího logického pilíře celého elektronického státu. Pokud mohou e-obyvatelé zakládat firmy, měli by mít k dispozici i nějakou měnu – kryptoměnu!
Korjus ji pracovně říká „Estcoins“ a jedním z poradců projektu je i zakladatel stále vlivnější kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin.
Ačkoliv je příprava „Estocins“ zatím spíše v ideové rovině, Korjus jasně píše, že by se mělo jednat o státem posvěcený systém, kterýž by byl logickou součástí celého tamního e-gov ekosystému, který je i díky malému počtu obyvatel pravděpodobně ten nejpokročilejší na světě.
Vždyť Estonci mohou elektronicky volit, elektronické občanky a elektronické podpisy už mají také dlouhé roky a program e-rezidentů a nyní i kryptoměny je vlastně idea, jak počet obyvatel malé pobaltské země navýšit digitálním způsobem.
Jak funguje estonská e-občanka: