Error 404 a další chyby, co číhají na webu

Jsou tady už od vzniku internetu a často se s nimi setkáváme – chyby protokolu HTTP. Mají své důvody a také označení, které znalému uživateli prozradí, co je špatně.

Občas se stane, že na cestě světovou internetovou dálnicí narazíme na chybovou hlášku. Nejčastějším případem bývá ta s číslem 404, ale existuje celá řada dalších poměrně rozšířených chyb, na které můžeme při běžném surfování narazit. Některým jsou chyby na webu lhostejné, jiní si vystačí s nadávkou a dál věc neřeší, nebo naopak vehementně otravují IT oddělení či zkušenější známé. Kdo se však zajímá, co vězí za chybami internetového protokolu, ten si dnes přijde na své.

Po stopách chyb

Stavové kódy HTTP protokolu stanovil Timothy Bernes-Lee, zakladatel projektu World Wide Web (WWW), a to na konsorciu W3C v roce 1992. Kódy se staly součástí specifikace HTTP verze 0,9. Definice je odvozena ze základu již dříve používaných stavových kódů FTP protokolu, zavedených v roce 1985.

Stavová hlášení jsou implementována do hlavičky HTTP protokolu od jeho verze 1.0. Stavové hlášení se skládá z čísla kódu a jeho popisu, unifikovaném v anglickém jazyce. Chcete-li si prohlédnout zvolenou www stránku, může být váš požadavek vyřízen s kladným nebo záporným výsledkem, případně může skončit chybou. Tuto informaci (v jakém stavu váš požadavek je) přenášejí právě stavové kódy. Jedná se odpovědi serveru na vaše požadavky. Jsou rozděleny do pěti kategorií, přičemž obecně nejznámější označení 4xx a 5xx jsou kódy chyb, značící zápornou odpověď serveru.

Error404.png
Typická podoba chyby 404, jak jí známe z Internet Exploreru

Chybová hlášení se dělí na dvě skupiny dle výsledné chyby:

  • 4xx - informuje o chybě na straně klienta, jako například chybně zadaná URL adresa nebo požadavek na načtení již neexistující stránky případně souboru.
  • 5xx - chyba označuje problém na straně serveru. Může se jednat o přechodnou chybu, v takovémto případě může pomoci pokus o znovunačtení stránky.

Nejrozšířenější chyby

Error 404 – stránka nenalezena – je patrně nejrozšířenější. Error 404 někdy bývá na serverech nahrazována vlastní stránkou, která informuje o nenalezení požadované stránky, ale také většinou obsahuje navigaci pro další pohyb na webové stránce. Snaží li se uživatel dostat na místa, kde nemá přístup, vrátí mu server kód 403 obecná chyba, nebo 401 neautorizovaný přístup, je-li vyžadována autorizace skrze HTTP.

Error 500 - značí vnitřní chybu systému. Jedná se o nejčastější chybu serveru. S ostatními kódy se v praxi setkáváme jen výjimečně.

Error 3xx – tuto chybu posílá server pro přesměrování, pokud se na zadané adrese požadovaný obsah nenachází. Klasické přesměrování se řeší pomocí kódu 307. Je li stránka přemístěna trvale, používá se přesměrování kódem 301.

Chyby na straně klienta neboli chybný požadavek

400 – Bad requestchybný požadavek – server nerozumí požadavku. Příčinou může být chybně formulovaný dotaz nebo chyba v URL adrese. Je potřeba zkontrolovat korektnost zápisu adresy URL, zejména malá a velká písmena, tečky a lomítka.

401 – Unauthorizedneautorizovaný přístup – neoprávněný přístup k webové stránce, klient nesplnil identifikační požadavky. Většinou se jedná o chybně zadané heslo. Některé stránky také mohou být povolené pouze pro přístup z určitých domén.

402 – Payment Required rezervováno pro budoucí užití. Původní záměr byl využít tento stavový kód v internetových mikroplatebních službách, nicméně k tomu prozatím nedošlo.

403 – Forbiddenobecná chyba – Access forbidden – server nemůže odpovědět na požadavek, nemá potřebné oprávnění.

404 – Not foundobjekt nenalezen – objekt s požadovaným URL neexistuje. Tento chybový kód je nejčastější. Příčinou bývá buď překlep v zápisu URL, nebo neexistence (zánik) objektu.

405 – Method Not Allowednepovolená metoda – metoda specifikovaná v požadavku není povolena.

406 – Not Acceptableneakceptovatelné – server může generovat pouze odpověď, která není klientem akceptována.

407 – Proxy Authentication Requiredje požadovaná proxy autentifikace – před obsloužením požadavku musí být tento požadavek autentifikován proxy serverem.

408 – Request Timeoutvypršení doby požadavku – potřeba požadavku je delší, než kolik si server připravil na čekání. Klient neodeslal žádný požadavek ve stanoveném časovém limitu.

409 – Conflictkonflikt – požadavek nemůže být splněn z důvodu konfliktu.

410 – Goneukončeno – požadovaná stránka již není a v budoucnu nebude nadále přístupná. Častěji užívnaný kód pro totu chybu je 404. Tento kód byl využíván například službou geocities.com.

411 – Lenght Requiredpožadována délka – server neakceptoval požadavek, protože hlavička "Content-Lenght" není definována. Tento stav se obvykle používá jen pro metody HTTP, jejichž výsledkem je umístění dat na webový server, nikoliv čtení z něj.

412 – Precondition Failedpřednastavená podmínka je chybná – podmínka, která je zadaná v požadavku, byla serverem vyhodnocená jako chybná.

413 – Request-url Entity Too Largepožadované množství je příliš velké – server neakceptoval požadavek, protože požadované množství je příliš velké.

414 – Request-url Too LongURL požadavku je příliš dlouhé – požadavek nebyl akceptován serverem. Chyba se objeví, je-li "POST" požadavek překonvertován na požadavek "GET" s dlouhou dotazovací informací.

415 – Unsupported Media Typenepodporovaný typ média – server neakceptoval požadavek, jelikož typ média není podporován.

416 – Requested Range Not Satisfiablepožadovaný rozsah je nesplnitelný – je-li v požadavku hlavička „Range“ vyplněna rozmezím hodnot, které nevyhovují rozsahu hodnot aktuálně vybraného zdroje, může server vrátit tuto chybu.

417 – Expectation Failedpředpoklad skončil chybou – předpoklad zadaný v hodnotě hlavičky požadavku „Except“ nemůže server dosáhnout.

Za co uživatel nemůže aneb chyby na straně serveru

500 – Internal server errorvnitřní chyba serveru – při zpracování dotazu došlo v programu serveru k blíže neurčené chybě.

501 – Not implementedneimplementováno – hlášení serveru, pokud je po něm vyžadována metoda, kterou neovládá.

502 – Bad gatewayšpatná brána – tato chyba je zaslána zprostředkujícím serverem, pokud na váš dotaz obdržel od původního serveru špatnou odpověď.

503 – Service unavailableslužba nedostupná – může být způsobeno přetížením serveru. Server momentálně nedokáže vykonat přijatý požadavek (server je přetížen, může probíhat údržba serveru).

504 – Gateway Timeoutdoba průchodu vypršela – server v pozici brány případně proxy neobdržel včas odpověď od nadřazeného serveru.

505 – HTTP Version Not Supportednepodporovaná verze HTTP – server nepodporuje verzi HTTP protokolu.

Diskuze (19) Další článek: Motorola chystá tablet, bude až s Androidem 3.0

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,