Electrocity definitivně skončilo s maloobchodem

Prodejny sítě Electrocity, která mimo spotřební elektroniky prodávala v omezené míře i počítačové vybavení jsou z důvodů inventury zavřené od svátků. I před nimi nebyly obchody tak zaplněné jako u konkurence. Nyní podle oficiálních informací Společnost Europe Technic, která ji provozovala, změnila v pondělí předmět svého podnikání z maloobchodní činnosti na velkoobchod se spotřební elektronikou. ČTK to dnes sdělil bez dalších podrobností generální ředitel společnosti Christos Barberis.

Firma Europe Technic otevřela své první prodejny Electrocity v ČR v roce 1997. Předloni měla Europe Technic v prodejnách Elektrocity podle odhadů společnosti Incoma Research tržby pod miliardu korun. Ke konci roku měla po celé republice 16 prodejen, ve kterých zaměstnávala zhruba 400 lidí. Jejím majitelem je řecká skupina Kotsovolos.

Ohledně případných reklamací vydalo Sdružení na ochranu spotřebitelů (SOS) zprávu, kde upozorňuje, že spotřebitel má možnost reklamovat vadné zboží v kterékoliv provozovně prodávajícího, či v sídle prodávajícího a také u podnikatele, který je v záručním listě určen k provedení záruční opravy. Toto právo mu poskytuje zákon o ochraně spotřebitele a § 625 občanského zákoníku. V případě, že se jedná o vadu neodstranitelnou a spotřebitel chce odstoupit od smlouvy, případně požaduje výměnu, může se obrátit na kteroukoliv provozovnu prodávajícího. Zde také může uplatňovat úhradu nákladů spojených s vyřízením reklamace.

„Spotřebitelé nezůstávají bezmocní, neboť zákon pamatuje na obhajobu jejich práv. V Zákoně o ochraně spotřebitele je jasně stanoveno, že v případě, pokud provozovna ukončí svou činnost, je prodávající o tomto faktu povinen informovat příslušný živnostenský úřad. A v této informaci je jeho povinností uvést, kde lze vypořádat případné závazky,“ řekla Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), a připomněla: „Případně se mohou obrátit i na sídlo společnosti prodávajícího, které zjistí z obchodního rejstříku.“ I v případě té nejhorší varianty bude díky kompetencím živnostenských úřadů nepochybně brzy známo, kam se mohou spotřebitelé se svými reklamacemi obrátit. Obecní živnostenské úřady mají totiž ze zákona pravomoc za porušení této povinnosti ze strany podnikatelů udělit pokutu až 1000000 Kč.

Zdroj: České noviny a tisková zpráva SOS

Diskuze (6) Další článek: Ericsson už opět rozdává mobily?

Témata článku: DeFi, Spotřebitel, Europe, DEF, SKOSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

** Mobilní aplikace zjistí, zda nepřeplácíte za energie a služby ** Doporučí levnější alternativy srovnatelných služeb ** Je potřeba jí dát přístup k bankovnímu výpisu

Ondrej Papánek
Mobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware