Dva nové externí pevné disky s rozměry kreditky od Plextoru

Diskuze čtenářů k článku

snake  |  02. 12. 2008 12:05  |  Microsoft Windows XP IE 6.0

Když vezmu v úvahu ty rozměry, pak se to dostává téměř na 2,5", samozřejmě bez rámečku. Ale rozměry jsou dejme tomu ještě velmi dobré.
Co ovšem rozhodně dobré není, jsou ty dva konektory a dále naprosto nepochopitelná kapacita. Dva konektory dnes nepotřebují ledaskteré 2,5" disky, 1,8" by je neměl potřebovat v žádném případě ani na rozběh. Kapacita 60 GB je pak totální výsměch starý cca 4 roky (no nejméně 3, ale myslím, že už to ty 4 budou). Dnes je k dispozici již 250 GB na dvou 1,8" plotnách, případně 120 GB na jediné, oboje v 8 mm profilu (na 2,5" je standard 9,5 mm tloušťky)... A oni to chtějí teprve začít vyrábět! Něco, co bylo staré již před třemi lety!...
P.S. Není pravda, že by mohly konkurovat rychlostí flashdiskům. Můj 1,8" 60 GB disk v IBM X41 dělá na začátku disku 20 MBps, a na konci pouhých 10 MBps, tedy opravdu děsivá slabota, přístupová doba je pak přes 15 ms (jen seeek, rotační latence přidává dalších více než 7 ms!, protože tyhle disky se točí většinou jen 4200 RPM). Suma sumárum rozumným flashdiskům tyhle krámy nemohou konkurovat ani přístupovou dobou, ani rychlostí sekvenčního čtení. Při zápisu ještě jakž takž možná, protože dnešní flashdisky se chovají vesměs dost pitomě a zápis obzvláště malých souborů bývá děsivě pomalý, jenže zápis jde narozdíl od čtení bez problémů cachovat a zpozdit (=nezdržuje, lze jej provést na pozadí, až disk přestane být vytěžován).
Takže jediné, čím mohou konkurovat, je cena. jenže... jenže cenově vychází mnohem lépe 2,5", které nejsou o moc větší, zato mají ale vyšší výkon a dostanou se až v 500 GB kapacitě, tedy o řád více než těch směšných 60 GB (a stále víc než 4násobek oproti 120 GB)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor

Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF