Dva nové CCD senzory od Fuji

Společnost FujiFilm představila 22. ledna dva nové SuperCCD senzory čtvrté generace.

Senzory SuperCCD mají oproti běžným senzorům lehce obměněnou patentovanou konstrukci. Tvar jednotlivých pixelů je změněn z obdélníku na osmihran čímž dochází ke zmenšení „hluchého“ prostoru mezi sousedními pixely.

První typ nového senzoru čtvrté generace je pojmenován SuperCCD HR (high resolution) a jde v podstatě o zmenšení stávajících senzorů se současným zvětšením efektivního rozlišení. SuperCCD HR o velikosti senzoru 1/1,7‘‘ disponuje rozlišením 6 Mpx a menší senzor velikosti 1/2,7‘‘ rozlišením 3Mpx.

Zajímavější novinka se skrývá pod pojmem SuperCCD SR (Super Dynamic Range). Kromě standardních osmihranných fotodiod senzoru, které jsou specifikem Fuji, je tento senzor vybaven ještě jednou menší sekundární fotodiodou. Druhá dioda je nastavena na nižší citlivost, je ale schopna pojmout vyšší dynamický rozsah – více detailů. Při pořizování fotografie se obě fotodiody senzoru exponují najednou a výsledný snímek vznikne složením obou dílčích obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím to vypadá velmi slibně a pokud se i praktické testy prokáží kvalitu nového senzoru začala by digitální fotografie už zcela jistě šlapat na paty klasické fotografii.

Klepněte pro větší obrázek

Nakonec porovnání obou senzorů v tabulce:

  Super CCD HR Super CCD SR
Efektivní rozlišení 6,35 miliónu 6,2 miliónu (3,1 miliónu S-pixelů +3,1 miliónu R-pixelů) tzn. není to skutečný 6 Mpx!!!
Fotografický senzor 1/1.7" Super CCD HR 6,63 miliónu všech pixelů 1/1.7" Super CCD SR 6,7 miliónu (3.35 miliónu S-pixels +3.35 miliónu R-pixels) všech pixelů
Rozlišení Max. 4048 x 3040 (12,3 miliónu) Max. 2832 x 2128 (6,03 miliónu)
Ekvivalentní citlivost filmu ISO 200 - 1600 (max. citlivost ISO 1600 v rozlišení 1280 x 960)
A/D převodník 12 - 14 bit 14 bit
Dynamický rozsah Stejný jako u stávajících Super CCD třetí generace. Přibližně 4x větší oproti stávajícím stávajících Super CCD senzorům třetí generace.
Video 30 snímků/sekundu ve VGA

Zajímavou prezentaci ukazující vše názorně najdete na stánkách FujiFilmu.

Zdroj: DP Review

Diskuze (8) Další článek: SQL červ se pohyboval po světě už pět dní před útokem

Témata článku: Video, Rozlišení, Dp, HR, Resolution, Fuji, Sen, Senzor, Čtvrtá generace, Fujifilm

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů