Duhových 533 MHz

Intel před nedávnem vypustil do světa své procesory s FSB sběrnici tikající na 533 MHz. Ve stejné době se objevily i čipsety podporující novou sběrnici. Není jich málo: i845E a G, SiS 645 DX a trochu vzdálenější VIA P4X333. My jsme se zaměřili na nové čipsety od Intelu. Právě tento čipset se nachází v nové desce od ASUS - P4B533, která zaujme široké množství uživatelů.
Kapitoly článku
 

Pentium 4 zrychluje, nejenom co se týče hrubé frekvenční rychlosti, ale také z hlediska konekce mezi procesorem a zbytkem počítače. Intel se rozhodl, že zhruba 5 měsíců po uvedení nového 0,13 mikron Pentia 4, dostane P4 do výkonnostního výnku také rychlejší FSB.

Nejedná se o velký skok, pouze o 33 MHz, ale díky tomu, že Pentia 4 mjí tzv. Quad Pummped sběrnici - přenáší se 4x více dat. Dalo by se tedy říct, že se FSB zvedla o 133 MHz. V konečném důsledu to znamená, že se externí kmitočet P4 zvedá z 400 MHz na 533 MHz.

Převedemi-li to na data, tak se za jednu sekundu na 533 MHz FSB přenese 4,2 GB dat, to je zhruba gigabytový náskok oproti 400 MHz předchůdcům (přenese se 3,2 GB/s). Ve všech ostatních specifikacích je čipset i845E a i845G totožný s předchůdcem i845D, který jako první čipset od Intelu podporoval DDR SDRAM paměti.

Intel se v poslední době snaží velice tlačit na čipsety s podporou DDR pamětí. RDRAM řešení s čipsetem i850, sice nyní dostala nástupce i850E, ale podle neoficiálních prohlašení zástupců intelu se spíše jedná o poslední výkřik technologie od firmy RAMBUS. Budoucnost Intelu je zejména v čipsetech s dvojkanálovou DDR SDRAM technologií. Je ironií osudu, že před rokem byl Intel a DDR paměti nepřítelem číslem jednem a dnes je to láska jako trám.

Ale vraťme se k čipsetu i845E, potažmo i845G. Tyto dva čipsety jsou prakticky totožné, až na jednu výjimku - i845G v sobě obsahuje novou generaci integrovaných grafických akcelerátorů od Intelu. Díky implementaci grafiky se také zlepšily subsystémy čipsetu zabývající se spolupráci s AGP, proto jsou hry o trošku rychlejší na nových i 845E a G než i845D.

"Nahý" čipset i845G v celé své kráse, je neuvěřitelné kolik se toho vejde do tak malého kousku křemíku

Co přináší zrychlená sběrnice 533 MHz?

Pro lepší představu: Pokud má FSB vyšší propustnost, tak se do procesoru dostane více dat - jak z AGP, tak z pamětí a také z southbridge. Teoreticky by se měl výkon systému rapidně zvýšit zrychlením FSB, realita je však taková, že AGP a southbridge nejsou na FSB příliš závislé a při zachování stejného taktu pamětí se výkon zvýši o procento nebo dvě. Nejvíce jsou na FSB závislé paměti, které její rychlost plně využívájí.

Pokud se propustnost FSB zvyšuje souměrně s propustností pamětí, tak se také rapidně zvyšuje výkon systému. Pokud se zvyšuje rychlost pamětí a FSB smostatně, tak se zrychlení systému nedostaví (a už vůbec ne, když FSB má menší propustnost než paměti - viz. dnešní Athlony s 333 MHz DDR pamětmi).

Z praktického hlediska to znamená - zvýšený takt sběrnice zvyšuje výkon systému, zejména co se týče paměťových náročných aplikací, které novým Pentií sednou perfektně na míru. Paměťově náročné aplikace - to jsou zejména hry nebo některé programy pro převod videa a zvuku. V těchto programech je výkon Pentia 4 s 533 MHz sběrnicí bezkonkurenční, o proti 400 MHz FSB očekávat nárůst výkonu až o několik desítek procent, ale nedostaneme ho úplně zadarmo.

Tou cenou jsou rychlejší paměti - nejlépe 333 MHz a 400 MHz DDR SDRAM s časování CL2. První paměti, tedy 333 MHz jsou dneska už běžně dostupné za rozumnou cenu. Bohužel 400 MHz jsou velmi exkluzivní a drahé zboží. Žádny 400 MHz DDR SDRAM modul nemá dneska časování CL2, i když Kingmax tyto paměti už horečně připravuje. Doufejme, že se dočkáme do konce léta.

Možná vám přichází divné, že tady mluvím o 333 MHz a 400 MHz pamětí, kdž vlastně i845E vůbec takové paměťi oficiálně nepodporuje. Neoficiálně je skutečnost trochu jiná. I námi recenzováná deska ASUS P4B533 má v BIOSu možnost přepnutí na 333 MHz paměti. Paměťi s taktem 400 MHz lze také zprovoznit, ale musíte zvýšit FSB na 166 MHz (666 MHz). Podle našich testů této FSB frekvence dosáhnout lze a s kvalitní deskou i bez ztráty stability.

FSB sběrnice od Pentia 4 na 666 MHz (propustnost 5,3 GB/s) v kombinaci s 400 MHz (propustnost 3,2 GB/s) pamětmi dosahuje natolik dobrých výsledků, že svým výkonnem překonává dokonce i850E ve spojení s RDRAMy PC1066. Intel tedy moc dobře ví, proč se chce RDRAMů zbavit. 

USB 2.0 standardem neboli ICH4 v akci

Nové i845E a G přinášejí kromě 533 MHz FSB a neoficiální podporu pamětí DDR 333, také southbridge nové generace - ICH4. Největší novinkou tohoto čipsetu je bezpochyby integrovaný USB 2.0 řadič přímo v čipu. Největší výhodou tohoto řešení je snížení nákladů a hlavně celková standardizace USB 2.0. Rychlá USB nebude výsada jen některých, ale bude to výsada všech.

Poznámka: USB 2.0 celkově změní charakter USB, protože na toto rozhraní se budou připojovat kromě klávesnice a myši, také velmi rychlé vypalovačky (40x i chystané 48x), velkokapacitní disky (80 GB/s) či externí wireless síťové karty. Časem možná i digitální videokamery. USB 2.0 bude možná posledním hřebíkem do rakve IEEE1394. Nové USB má proti IEEE1394 nepopiratelnou výhodu, je zpětně kompatibilní s USB 1.1.

Další novinkou je možnost podpory 6-ti kanálového zvukového kodeku. Možná se to na první pohled nezdá, ale tyto kroky vedou k narušení pozice Creative. Tyto integrované zvukové karty mají jednu základní výhodu - jsou zadarmo, kvalitou se však pomalu blíží Creative.

Intel také vylepšuje svoje Intel Hub Architecure z verze 1.0 na 1.1. Pro neznalé, jedná se o propojení mezi southbridgem a northbridgem, tedy obdoba V-linku či MuTIOLu. Rychlost ale stále zůstavá na 266 MB/s, změnila se pouze struktura zapojení. Díky tomu nelze spojit ICH4 s jiným čipstem než i845E, G, GL a upraveným i850E.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,