Drony budou superrychlé. Ve skladech i na závodní dráze

V širším nasazení dronů do každodenního života často brání legislativa a ačkoliv by doručování zásilek pomocí dronů bylo technicky možné, právní stránka to nedovoluje. Mezitím se ale rychle rozvíjí další odvětví a se drony začíná závodit v opuštěných výrobních halách a na stadionech.

Letové rychlosti dronů se také stále zvětšují a ty nejrychlejší létají i přes 70 km/h. DARPA (Defense Advanced Research Projects) právě testuje autonomní drony, které v takto vysokých rychlostech dokáží samy kličkovat mezi překážkami. Pro navádění se používají kamery s rozpoznáním předmětů, měřiče setrvačnosti, LIDARy a sonary.

Cílem těchto pokusů jsou samostatné létající drony, které se budou schopny navádět v malých prostorách a najít si vhodnou cestu v komplexnějších budovách s více místnostmi. Zároveň by však měly létat vysokou rychlostí okolo dvaceti metrů za sekundu.

Mimo praktické využití dronů, které by usnadnily práci a umožnily by například velmi rychlé doručování pošty nebo zásobování do odlehlých oblastí, se objevuje i mnohem zábavnější využití. Pořádají se závody dronů ve velkých opuštěných halách nebo na sportovních stadionech.

Stanoví se dráha, kterou musí dron proletět bez vynechání checkpointu, a vítězí ten, který trasu absolvuje nejrychleji. Léta se ale ve vysokých rychlostech a pilot má k dispozici pouze obraz z kamery a hodnoty ze senzorů. Uřídit svůj stroj a zároveň vybrat prudké zatáčky a změny výšky potom vyžaduje mnoho zkušeností. 

V budoucnu by se ze závodu dronů mohl stát regulérní sport a přenos bychom mohli sledovat například na internetu nebo v televizi. Každý dron je vybaven kamerou, takže by divák mohl přepínat mezi jednotlivými pohledy nebo sledovat celý závod z odstupu pomocí jiné kamery. Takhle by to mohlo vypadat:

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze (4) Další článek: Sociální síť MySpace má nového vlastníka. Zajímá to ale ještě někoho?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,