Doslovný přepis zodpovězených dotazů v dnešním on-line rozhovoru s ředitelem Českého Telecomu

Dnes se na portálu QUICK konal on-line rozhovor s generálním ředitelem Českého Telecomu Gabrielem Berdárem. V rozhovoru bylo položeno více než 200 dotazů a my vám zde nabízíme necenzurovaný výběr těch nejzajímavějších. Podle provozovatelů chatu budou všechny otázky, na které pan Berdár nestihl odpovědět, zveřejněny do 5 dnů na stránkách QUICKu a Českého Telecomu. Nebudeme polemizovat s tím, jestli pan Berdár svými odpověďmi uspokojil tázající uživatele, kvalitu můžete posoudit sami v následujícím přepisu:

Otázka: Rád bych se ještě zeptal na jednu věc, Telecom operuje s tím, ze má náklady stejné jako evropští operátoři - to ovsem není pravda, platy i ceny dodavatelských firem jsou nižší, mohl by tedy Telecom...
Odpověď: Většina nákladů jsou náklady na technologie, které se kupují za standardní světové ceny, stejně jako auta, benzín, počítače a pod. Ceny služeb ČTc jsou mnohdy výrazně pod cenami ostatních evropských operátorů, posuzujeme-li skutečně srovnatelné ceny a služby.

Otázka: Tuším, že 28. září má ČTÚ vydat rozhodnutí týkající se ADSL na bázi propojení sítí. Bude se Telecom odvolávat proti rozhodnutí? Bude Telecom jinak sabotovat případné nepříznivé rozhodnutí regulátora?
Odpověď: Nepředjímáme rozhodnutí ČTU a v žádném případě ho nesabotujeme

Otázka: Kolik procent uživatelů si bude moci objednat ADSL na konci roku 2003 a na konci roku 2004?
Odpověď: V současnosti je pokryto cca 44% uživatelů telefonních linek ČTc. Do poloviny roku 2004 plánujeme zvýšit pokrytí na cca 60%. Seznam míst budeme průběžně zveřejňovat.

Otázka: Jaké očekáváte reálné rychlosti po opětném zavedení agregace a bude u ADSL někdy garantována nějaká minimální rychlost?
Odpověď: Rychlost záleží na profilu užívání služby a počtu uživatelů a definované agregaci služby. Služby přístupu k internetu na bázi ADSL běžně nemají garantovanou rychlost přenosu dat.

Otázka: Uvažuje CT také o zvýšení datového toku pro vyšší tarify ADSL ?
Odpověď: Ano.

Otázka: Když se nebráníte propojení jak jste odpověděl, tak proč dohody se všemi alternativními operátory Contactel, COL,Tiscali skončili na mrtvém bodě a všichni museli požádat ČTÚ aby rozhodnul tento spor ?
Odpověď: To není pravda.

Otázka: Jak hodnotíte snahu MI ovlivňovat maloobchodní produkty CTc?
Odpověď: Z hlediska obchodního zákoníku nikdo nesmí zasahovat do obchodního vedení společnosti. MI má právo, stejně jako ostatní účastníci trhu, na svůj názor.

Otázka: Nemyslíte, že limitovat přenos dat je typ regulace, který by měl být v plné kompetenci ISP?
Odpověď: Nemyslíme si to.

Otázka: Bylo správné od ČTÚ pokutovat Český Telecom za loňský produkt IOL Platinum?
Odpověď: Nebylo zatím finálně rozhodnuto.

Otázka: Jak jste dospěli k číslum 10/20 Gb pro limit přenos dat ? Nezdá se Vám to v dnešní době graficky přeplácanych webu a velikosti software/driveru trosku málo?
Odpověď: K těmto číslům jsme dospěli na základě reálných statistik provozu stávajících zákazníků služeb ADSL.

Otázka: Výpadek internetu při změně ADSL providera je v ČR téměř měsíc, ve světě v řádu hodin. Opravdu postupy při změně providera nechcete měnit?
Odpověď: Ano chceme a budeme je v budoucnu měnit.

Otázka: Už se ví, za kolik bude možné odkoupit ADSL modem? Proč jeho odkoupení Telecom zbytečně komplikuje?
Odpověď: 500 a 800 Kč, podle typu pronajatého zařízení. Odkoupení nekomplikujeme, jde o dodržení legislativních postupů.

Otázka: Už víte co způsobilo tak obrovský pokles rychlosti při nedávném spuštění agregace ze strany ČTc? Jednalo se o nějakou neznámou chybu v síti ČTc?
Odpověď: K určitému krátkodobému poklesu rychlosti došlo pouze u některých uživatelů.

Otázka: Zajímalo by mne, kdy Telecom přestane nabízet kostlivce jako třeba ISDN... až lide pochopi?
Odpověď: Až ho zákazníci nebudou chtít. Momentálně poptávka po ISDN je stále vysoká.

Otázka: Dobrý den, vzhledem k nepoměru "rychlost otázek vs rychlost odpovědí" na tomto chatu - budou někde na Internetu přístupné odpovědi na všechny zde položené otázky? Kde? Kdy? Děkuji
Odpověď: Nepoměr je zřejmý, ptá se cca 200 lidí, odpovídá jeden. Odpovědi naleznete do pěti dnů na QUICK.CZ a telecom.cz.

Otázka: Mě by zajímalo, proč služba ADSL není garantovaná, tj. když mi to na několik hodin vypadne - nemůžu proti tomu vůbec nic dělat :(.
Odpověď: V případě výpadku prosím kontaktujte technickou podporu svého operátora. Děláme maximum pro co nejrychlejší odstraňování závad

Otázka: V současnosti je pokryto cca 44% uživatelů telefonních linek ČTc - to je trochu demagogie pane řediteli - 44% zákazníků se nachází na ústřednách kde je DSLAM - pokryto je daleko míň uživatelů!!!
Odpověď: To není pravda.

Otázka: jaké plánujete výnosy za ADSL pro rok 2003 a rok 2004?
Odpověď: Plánované výnosy nezveřejňujeme.

Otázka: Proč ČTc nezveřejní alespoň seznam potenciálních lokalit, kde je technicky možné DSLAM na ústředně umístit? Je to pro to aby držel uživatele v nejistotě?
Odpověď: Seznam stávajících lokalit je zveřejněn na www.telecom.cz. Další aktualizace budou tamtéž.

Otázka: Takže ještě jednou!!Není pravda, že Contactel,COL a Tiscali požádali o propojení už na jaře a dodnes se s vámi nedohodli???
Odpověď: Není definitivní rozhodnutí.

Otázka: Proč v květnu letošního roku zrušil Český Telecom nabídku ADSL bez zřizovacího poplatku? Tato nabídka byla i několik dní inzerována.
Odpověď: Kvůli jednáním s ostatními operátory.

Otázka: Jak se staví Telecom k návrhům ZUI? Můžete alespoň naznačit, jestli nové varianty, které hodláte představit 23.září ministrovi Mlynářovi budou brát ohled na požadavky ZUI?
Odpověď: Bereme v úvahu všechny návrhy.

Otázka: kolik objednávek je v současné době nerealizovatelných a kolik realizovaných bylo uživatelem zrušeno?
Odpověď: Nerealizovatelných je v současnosti cca 13% požadavků.

Otázka: Pro mnoho firem, které chtějí mít přístup na své počítače z venku je lepší technologie SDSL. než ADSL Plánujete její nabídku v dohledné době podobně jak je tomu v jiných zemích?
Odpověď: Ano.

Otázka: Dobry den, proč nemají infolinky (minimálně vedoucí směny v případe závažného problému zákazníka či v síti CTC) možnost přímého kontaktu s techniky CTC a maximálně jim mohou poslat tak mail??
Odpověď: Mají. Máte-li konkrétní stížnost na konkrétního člověka, pošlete mi prosím mail. Otázka: "Je to úkol pro nového generálního ředitele, aby Telecom v dohledné době zvýšil kvalitu a přenosovou rychlost ADSL," prohlásil ministr pan Mlynář.

Otázka: Co se rozumí "dohlednou dobou"?
Odpověď: Služba byla stabilizována, za stejnou cenu byla zvýšena maximální rychlost na trojnásobek a to během 3 měsíců na den přesně od mého nástupu.

Autorem zápisu je Miloslav Sova, iniciátor Výzvy k rozšíření Internetu v ČR (http://www.internetprovsechny.cz/) a zakladatel občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (40) Další článek: Avast 4.1 podporuje také ICQ a Kazaa

Témata článku: Software, Internet, Reálná rychlost, Telecom, Evropský operátor, Strong, Dohledná doba, Gabriel, Dotaz, Lin, DOS, Přepis, Tel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů