Doslovný přepis zodpovězených dotazů v dnešním on-line rozhovoru s ředitelem Českého Telecomu

Dnes se na portálu QUICK konal on-line rozhovor s generálním ředitelem Českého Telecomu Gabrielem Berdárem. V rozhovoru bylo položeno více než 200 dotazů a my vám zde nabízíme necenzurovaný výběr těch nejzajímavějších. Podle provozovatelů chatu budou všechny otázky, na které pan Berdár nestihl odpovědět, zveřejněny do 5 dnů na stránkách QUICKu a Českého Telecomu. Nebudeme polemizovat s tím, jestli pan Berdár svými odpověďmi uspokojil tázající uživatele, kvalitu můžete posoudit sami v následujícím přepisu:

Otázka: Rád bych se ještě zeptal na jednu věc, Telecom operuje s tím, ze má náklady stejné jako evropští operátoři - to ovsem není pravda, platy i ceny dodavatelských firem jsou nižší, mohl by tedy Telecom...
Odpověď: Většina nákladů jsou náklady na technologie, které se kupují za standardní světové ceny, stejně jako auta, benzín, počítače a pod. Ceny služeb ČTc jsou mnohdy výrazně pod cenami ostatních evropských operátorů, posuzujeme-li skutečně srovnatelné ceny a služby.

Otázka: Tuším, že 28. září má ČTÚ vydat rozhodnutí týkající se ADSL na bázi propojení sítí. Bude se Telecom odvolávat proti rozhodnutí? Bude Telecom jinak sabotovat případné nepříznivé rozhodnutí regulátora?
Odpověď: Nepředjímáme rozhodnutí ČTU a v žádném případě ho nesabotujeme

Otázka: Kolik procent uživatelů si bude moci objednat ADSL na konci roku 2003 a na konci roku 2004?
Odpověď: V současnosti je pokryto cca 44% uživatelů telefonních linek ČTc. Do poloviny roku 2004 plánujeme zvýšit pokrytí na cca 60%. Seznam míst budeme průběžně zveřejňovat.

Otázka: Jaké očekáváte reálné rychlosti po opětném zavedení agregace a bude u ADSL někdy garantována nějaká minimální rychlost?
Odpověď: Rychlost záleží na profilu užívání služby a počtu uživatelů a definované agregaci služby. Služby přístupu k internetu na bázi ADSL běžně nemají garantovanou rychlost přenosu dat.

Otázka: Uvažuje CT také o zvýšení datového toku pro vyšší tarify ADSL ?
Odpověď: Ano.

Otázka: Když se nebráníte propojení jak jste odpověděl, tak proč dohody se všemi alternativními operátory Contactel, COL,Tiscali skončili na mrtvém bodě a všichni museli požádat ČTÚ aby rozhodnul tento spor ?
Odpověď: To není pravda.

Otázka: Jak hodnotíte snahu MI ovlivňovat maloobchodní produkty CTc?
Odpověď: Z hlediska obchodního zákoníku nikdo nesmí zasahovat do obchodního vedení společnosti. MI má právo, stejně jako ostatní účastníci trhu, na svůj názor.

Otázka: Nemyslíte, že limitovat přenos dat je typ regulace, který by měl být v plné kompetenci ISP?
Odpověď: Nemyslíme si to.

Otázka: Bylo správné od ČTÚ pokutovat Český Telecom za loňský produkt IOL Platinum?
Odpověď: Nebylo zatím finálně rozhodnuto.

Otázka: Jak jste dospěli k číslum 10/20 Gb pro limit přenos dat ? Nezdá se Vám to v dnešní době graficky přeplácanych webu a velikosti software/driveru trosku málo?
Odpověď: K těmto číslům jsme dospěli na základě reálných statistik provozu stávajících zákazníků služeb ADSL.

Otázka: Výpadek internetu při změně ADSL providera je v ČR téměř měsíc, ve světě v řádu hodin. Opravdu postupy při změně providera nechcete měnit?
Odpověď: Ano chceme a budeme je v budoucnu měnit.

Otázka: Už se ví, za kolik bude možné odkoupit ADSL modem? Proč jeho odkoupení Telecom zbytečně komplikuje?
Odpověď: 500 a 800 Kč, podle typu pronajatého zařízení. Odkoupení nekomplikujeme, jde o dodržení legislativních postupů.

Otázka: Už víte co způsobilo tak obrovský pokles rychlosti při nedávném spuštění agregace ze strany ČTc? Jednalo se o nějakou neznámou chybu v síti ČTc?
Odpověď: K určitému krátkodobému poklesu rychlosti došlo pouze u některých uživatelů.

Otázka: Zajímalo by mne, kdy Telecom přestane nabízet kostlivce jako třeba ISDN... až lide pochopi?
Odpověď: Až ho zákazníci nebudou chtít. Momentálně poptávka po ISDN je stále vysoká.

Otázka: Dobrý den, vzhledem k nepoměru "rychlost otázek vs rychlost odpovědí" na tomto chatu - budou někde na Internetu přístupné odpovědi na všechny zde položené otázky? Kde? Kdy? Děkuji
Odpověď: Nepoměr je zřejmý, ptá se cca 200 lidí, odpovídá jeden. Odpovědi naleznete do pěti dnů na QUICK.CZ a telecom.cz.

Otázka: Mě by zajímalo, proč služba ADSL není garantovaná, tj. když mi to na několik hodin vypadne - nemůžu proti tomu vůbec nic dělat :(.
Odpověď: V případě výpadku prosím kontaktujte technickou podporu svého operátora. Děláme maximum pro co nejrychlejší odstraňování závad

Otázka: V současnosti je pokryto cca 44% uživatelů telefonních linek ČTc - to je trochu demagogie pane řediteli - 44% zákazníků se nachází na ústřednách kde je DSLAM - pokryto je daleko míň uživatelů!!!
Odpověď: To není pravda.

Otázka: jaké plánujete výnosy za ADSL pro rok 2003 a rok 2004?
Odpověď: Plánované výnosy nezveřejňujeme.

Otázka: Proč ČTc nezveřejní alespoň seznam potenciálních lokalit, kde je technicky možné DSLAM na ústředně umístit? Je to pro to aby držel uživatele v nejistotě?
Odpověď: Seznam stávajících lokalit je zveřejněn na www.telecom.cz. Další aktualizace budou tamtéž.

Otázka: Takže ještě jednou!!Není pravda, že Contactel,COL a Tiscali požádali o propojení už na jaře a dodnes se s vámi nedohodli???
Odpověď: Není definitivní rozhodnutí.

Otázka: Proč v květnu letošního roku zrušil Český Telecom nabídku ADSL bez zřizovacího poplatku? Tato nabídka byla i několik dní inzerována.
Odpověď: Kvůli jednáním s ostatními operátory.

Otázka: Jak se staví Telecom k návrhům ZUI? Můžete alespoň naznačit, jestli nové varianty, které hodláte představit 23.září ministrovi Mlynářovi budou brát ohled na požadavky ZUI?
Odpověď: Bereme v úvahu všechny návrhy.

Otázka: kolik objednávek je v současné době nerealizovatelných a kolik realizovaných bylo uživatelem zrušeno?
Odpověď: Nerealizovatelných je v současnosti cca 13% požadavků.

Otázka: Pro mnoho firem, které chtějí mít přístup na své počítače z venku je lepší technologie SDSL. než ADSL Plánujete její nabídku v dohledné době podobně jak je tomu v jiných zemích?
Odpověď: Ano.

Otázka: Dobry den, proč nemají infolinky (minimálně vedoucí směny v případe závažného problému zákazníka či v síti CTC) možnost přímého kontaktu s techniky CTC a maximálně jim mohou poslat tak mail??
Odpověď: Mají. Máte-li konkrétní stížnost na konkrétního člověka, pošlete mi prosím mail. Otázka: "Je to úkol pro nového generálního ředitele, aby Telecom v dohledné době zvýšil kvalitu a přenosovou rychlost ADSL," prohlásil ministr pan Mlynář.

Otázka: Co se rozumí "dohlednou dobou"?
Odpověď: Služba byla stabilizována, za stejnou cenu byla zvýšena maximální rychlost na trojnásobek a to během 3 měsíců na den přesně od mého nástupu.

Autorem zápisu je Miloslav Sova, iniciátor Výzvy k rozšíření Internetu v ČR (http://www.internetprovsechny.cz/) a zakladatel občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (40) Další článek: Avast 4.1 podporuje také ICQ a Kazaa

Témata článku: Software, Internet, Tel, DOS, Dotaz, Telecom, Gabriel, Strong, Lin, Reálná rychlost, Přepis, Ředitel, Evropský operátor, Dohledná doba


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF