Doména .EU bude stát přibližně 10 EUR

Dle prohlášení představitelů Evropské komise bylo v pátek 28.března rozhodnuto o správci dlouho očekávané panevropské domény .EU. Stalo se jím belgicko- italsko-švédské konsorcium registrátorů s názvem EURid.

První signály o zřízení .EU domény jsou od roku 2000, kdy se telekomunikační komise EU začala problematikou zabývat. Nynější krok výběru správce znamená výrazný posun vpřed, i když registrační pravidla stále nejsou jasná. Dle představitelů konsorcia bude registr otevřen nejpozději do šesti měsíců, pravděpodobně tedy v září 2003. To je shodou okolností také termín, kdy po bezmála tříletém odkladu proběhne demonopolizace .CZ domény a bude otevřen trh pro více registrátorů.

Konsorcium EURid prozatím uvolnilo informaci o zaváděcí ceně registrace, která by měla být okolo 10 EUR (cca 320,- Kč) na rok a po uspokojení prvních zájemců by do jednoho roku mohla klesnout na 5 EUR (cca 160,- Kč).

Dále je známo, že osvědčený systém předregistrací pro držitele ochranných známek, jaký byl použit pro nové domény .INFO a .BIZ, bude platit i pro doménu .EU.  Zda bude doména .EU otevřena i pro subjekty mimo EU (tedy např. pro žadatele z České republiky), zda budou aplikována stejná pravidla pro řešení sporů jako pro globální domény (tzv. UDRP - Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy) a jak se bude tvořit síť registrátorů, dosud jasné není.

Aktuální informace o vývoji .EU domény přináší server DOMENY.CZ na adrese http://eu.domeny.cz. Jsou zde k dispozici relevantní odkazy a uživatelé, kteří se zajímají o tuto problematiku, zde mají možnost přihlásit odběr speciálního email newsletteru.

Diskuze (2) Další článek: Doménová jména i v češtině

Témata článku: Evropská unie, Doména, Resolution, První signál, Relevantní odkaz, První zájemce, Stát, Newsletter

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů