Do terénu: poraďte ostatním

Diskuze čtenářů k článku

24. 03. 2009 18:51

Již několik let jezdíme v srpnu na cyklodovolenou. Většina na místo ubytování jezdí autem, ale většinou v počtu čtyř osob jezdíme na kole. 2x jsme přejeli ze Západních Čech až na Jižní Moravu, 2x na Vysočinu a vždy po jiné cestě, ale nikdy jsme neměli mapu. Vždy nám stačil seznam vesnic, případně s nějakými poznámkami. Při dostatečné domácí přípravě (která je menší než čas strávený sháněním mapy) není třeba žádná mapa a ani žádná GPS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 08:58

Zkuste k tomu ještě dodat, jak vytváříte ten seznam vesnic s poznámkami. Předpokládám, že tam se nějaká navigační pomůcka objevila (mapa, průvodce, online mapa ...).

PN

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 10:37

Tak samozřejmě že během přípravy potřebuji mapu, ale poté už ji tahat sebou nemusím. Na větší vzdálenosti by stejně bylo třeba velké množství map a nebo GPS, která se při používání několikrát do roka rozhodně nevyplatí. Používám naskenované cyklomapy ČR a online mapu na jednom známém serveru a výsledek porovnávám s nejmenovaným plánovačem tras (offline). Pokud chci minimalizovat možnost ztráty na trase, tak si celou trasu "projedu" pomocí fotomapy a u nepřehledných míst (vesnice s více křižovatkami a průjezdy městy bez cyklistického značení) si napíšu poznámky (většinou stačí každá jen na jeden řádek). Během poslední cesty stačilo 9 poznámek na 230 km a ani jednou jsme nezabloudili. Příklad poznámky při průjezdu obcí Želeč: za pravoúhlou zatáčkou druhá doleva, !!! pozor !!! - ne na Ústrašice.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 11:00

Neco takove si pres vyjezdem taky pripravuji. Je fakt ze pokud se clovek dobre pripravi tak GPS nepotrebuje. Pokud ale jezdim nekde autem a neznam trasu tak se bez GPS nehnu. Pokud to tedy shrnu tak v pripade turistiky GPS temer nepouzivam ale v aute skoro porad. Nekdy se ale stane ze zabloudime a v takovem pripade je GPS nebo nejaka turisticka mapa nezbytna. GPS je dobre v tom ze vam v realnem case ukazuje kde mate jet zatimco pokud pouzivate mapu tak vzdy je nutne naplanovat predem delsi usek trasy a pak vyrazit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 11:46

Souhlasím s tím, že do auta je GPS vynikající pomůcka, když hodně jezdíte. I když se ale někdy ztratíte, tak nejsme na poušti, nebo v pralese a vesnice jsou po každých několika kilometrech, tak se zeptám, takže mapa ani GPS není při delších trasách nezbytná, pokud máte orientační smysl. Je jistě dost lidí (pár jich znám), co by bez GPS nezvládli ani 50 km, ale ti by to nezvládli ani s mapou. Zatím ještě nikdy jsem si nezajel při 200 km víc jak 5 km.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 15:30

No, pokud se jezdí jen po silnici, tak to asi funguje, ale jakmile pojedu někde po lesních pěšinách nebo cestách (na kole), které na mapě většinou ani nejsou nebo v reálu vedou úplně jinak, tak se GPS přece jen hodí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 16:27

Nemusí se jezdit jen po silnicích. Pokud tam vede cyklotrasa, tak GPS ani mapu nepotřebuji, i když se jedná o sebemenší pěšinu. V ČR jsou až na výjimky trasy značený dobře.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 03. 2009 16:12

GPS je pro me neco co nepustim z ruky. Neni nic lepsiho nez si pred odjezdem nastavit cilove souradnice a nechat se vest a upozornovat na omezeni rychlosti atd. :) Pokud jedu nekde kde to neznam tak se bez GPS nehnu. Dvakrat se mi asi stalo ze me to vedlo skoro pres les, potoky, jezera ale verim ze pokud ma clovke zdravy rozum tak do toho jezera nevjede Navic pokud opravdu do jezera vjizdet nehodlate tak vam to automaticky preplanuje trasu ktera uz byva bezproblemu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 03. 2009 19:31

GPS používám převážně na kole pro jedno i více denní cesty mimo silnice. Letos jsem to zkusil i na běžky a můžu jen doporučit. Výjimečně i pro pěší turistiku, ale tam spíše jen pro záznam trasy a následný geotagging.

A velmi výjimečně i pro cesty autem, ale tam by byla vhodnější spíše silniční navigace.

Pokud plánuji delší cesty, pro vytvoření plánu trasy používám OZIexplorer (http://www.oziexplorer.com/)... nebo on-line aplikaci Trekview (http://www.trekview.cz),... pro cesty autem potom plánovač na mapy.cz.

GPX soubor s waypointy potom přenesu do mobilního telefonu - k vlastní navigaci používám Java aplikaci TrekBuddy.

Záznam trasy zpětně prohlížím v OZIexploreru nebo Trekview (pro ČR), obě aplikace umí vytvářet výškové profily, případně umožňují další práci s tracklogem,....

GPS jsem začal používat jednak proto, že je to pohodlnější než sebou vozit na delší cestu spoustu map no a kromě toho je to naprosto neocenitelné v neznámém terénu (mimo silnice), v lese,...

Nejdříve jsem myslel, že budu mít GPS jen jako doplněk tištěné mapy - přece jen se mi zdál display 240x320 px trochu malý , ale letos jsem tištěnou mapu snad ani nevyndal z batohu - chce to jen trochu cviku a najednou zjistíte, že než vytahovat mapu, listovat v ní atd,. tak ta GPS je přece jen pohotovější.

Co se odolnosti mobilu týká, není třeba se obávat stačí použít obyčejný mobil - problém je spíše kvalitnější pouzdro a držák na řídítka. Tolik propagovaný předražený Krusell je úplně na nic - má sice kvalitní držák, ale vlastní pouzdro obsahuje tolik různých otvorů, že mobil rozhodně neochrání. Já už druhý rok používám jakýsi noname držák (cca 200Kč) s neoprenovým pouzdrerm (bez otvorů, přední stěna průsvitný měkčený plast) a jsem naprosto spokojen.

Daleko největší problém je napájení - GPS (mobil + BT GPS adaptér) vydrží v nepřetržitém provozu tak max 8 hod. (samotný BT adaptér cca 18) - pokud není k dispozici elektrická síť, chce to mít několik sad akumulátorů nebo vyřešit dobíjení jinak (solár, dynamo, AKU pack, liščí ocas a ebonitová tyč,... )

Co se plánování týká, tam je to naprosto jednoznačné - v tištěné mapě můžu naplánovat tak leda odpolední výlet kolem chalupy - pokud se plánuje několikadenní přejezd, tam je OZI nebo Trekview naprosto neocenitelný - práce s nimi je neporovnatelná s přehrabováním se ve spoustě tištěných map

Až doslouží stávající mobil, chtěl bych pro navigaci přejít na OZIexplorerCE - to předpokládá zařízení s Windows Mobile - měl by samozřejmě mít vestavěnou GPS a co největší display (min. 2,8"), ale rozlišení bohatě stačí 240 x 320px a 65tis. barev. VGA display nemá smysl, protože při relativně malé úhlopříčce vyjde 1px nesmyslně malý a mapa je totálně nečitelná. Důležitá bude samozřejmě i výdrž, paměťová karta a případně i co nejpevnější konstrukce - momentálně se mi líbí HTC Touch Cruise 09, ale doufám, že stávajíci mobil mi vydrží až do nástupu WM7

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 03. 2009 20:07

Díky žes mně vysvětlil, že na mém VGA Aximovi je mapa totálně nečitelná, dosud jsem si toho vůbec nevšiml .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 03. 2009 14:59

Jsem letitý garmiňák, tahle nevigace mi mi vyhovovala a vyhovuje, zejména díky kombinaci s mapsource a googleearth pro rekapitulaci cest, či jiných aktivit doma po návratu. Začínal jse s E-trex legend, pak Oregon. Do auta nuvi 200 pak 765.

využití turistika, auto a golf. Mám zaměřené jamky na hřištích, kde převážňě hraju a cvičně pro měření vzdálenosti vždy postačující. Využívám dost hojně i záznam trasy, ktery si pak doma ukládám a kdykoliv můžu s google earth oživit. Proto jsem i uvítal nyní již použitelné fotomapy. Nyní jsem však pořizoval nový mobil a volba padla na HTC touch HD. Je v něm i GPS. Pořídil jsem garmin mobile XT a po praktickém odzkoušení všech jeho funkcí a spolehlivosti, jsem konstatoval, že to co s sebou stejně pokaždé tahám, splňuje požadavky všch shora zmíněných mašinek. Akorát jsem do auťáku vyměnil držák a nyní již jinou navigaci neberu. Zkušenosti jsou se všema prakticky stejné, jak se v diskusích uvádí. Umožňují něco o čem se nám ještě před několika lety ani nezdálo a že mají občas mouchy jim odpouštím. U mobilu pro navigaci je perfektní i to, že s ohledem na internetový paušál mohu orientaci kdykoliv zkontrolovat přes googlemaps, jejich zobrazení je v tomhle mobilu skutečně perfektní - displej má 800x480 a 3,7 palce. jinak zkoušel jsem i smartmaps a IGo, ale zůstal jsem u gGarmina. Asi síla zvyku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  23. 03. 2009 18:49

Off topic - doufám, že navigaci na měření vzdálenosti při golfu nepoužíváte během turnajů

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 03. 2009 10:32

používám kombinaci GPS Navigace (iGO 2008) a on-line mapy(maps.google.com nebo mapy.cz). Když jedu někam kde to neznám, tak kouknu, jak okolí vypadá na on-line mapách, souřadnice prasknu do navigace a hurá na výlet.

A hlavně při noční jízdě v místech, kde jsem poprvé je navigace fakt zlatá.

Ale nejde se na to pořád spoléhat, už jsem ji zažil asi ve dvou případech, jak se mě snaží navést do zákazu vjezdu ale já se nenechal ukecat

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 03. 2009 14:21

Já už takhle díky "navigaci" (jen mapa na které vidím svou pozici, na plnohodnotná navigace) dostal i pokutu.. ale pravda, za to ona nemohla, měl jsem jen v TrekBuddy v mobilu stažené mapy, kde zákaz vjezdu označený nebyl.

Jinak co se navigace týče:

V autě pokud jedu sám - navigace je k nezaplacení, koukat na mapu za jízdy po Praze je sebevražda, to je opravdu jako nebe a dudy.

V autě pokud jedu s někým - pokud je dobrý navigátor, je to lepší než navigace. Pokud je špatný navigátor, je lepší jet sám s mapou :o)

Na kole - navigace (nebo jen aktuální pozice v mobilu) ulehčuje cestu, ale tam není takový problém slézt z kola a mrknout do papírové mapy, navíc je to srovnatelné s mapou v průhledné brašně na řidítkách. Problém je že se mapa musí občas vyndat a zěnit stránka.

Pěšky ve městě - GPS super někde kde to moc neznám a když se ztratím, tak mapa většinou poblíž není a kupovat si papírovou je zbytečný luxus.

Pěšky turistika - trasu vždycky nejdradši naplánuju pomocí papírové mapy, ten přehled se nevyrovná ménu 17" monitoru, navíc je dobré ji mít s sebou (ideálně od KČT ;) ). V terénu se pak orientuju pomocí GPS, pokud si nejsem jistý, tak přijde ke slovu ta mapa.

V autě používám většinou autonavigaci od Garminu, v ostatních případech pak Evolve bluettoth GPS + K800i + TrekBuddy s turistickými + silničními mapami.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 03. 2009 14:40

Ještě oprava - pěšky turistika je myšlená tak, že papírová mapa je lepší než online na monitoru - člověk vidí více věcí najednou i s podrobnostmi. Mapu je pak dobré mít i s sebou, kvůli menší přehlednosti GPS pokud je potřeba změnit trasu.

Co se týče webových map, mapy do města i letecké mi přijdou lepší od Googlu, Topo mapu od něj používám pokud koukám někam do ciziny. Nicméně turistickou mapu jedině tu od Seznamu, se stínováním a možností si zapnout turistické a cyklo trasy je to výborná věc. Navíc možnost informací o restauracích apod. a fotky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor