Deseti prsty: Češi opět nejlepší ve zpracovávání informací

Společnost Interinfo na včerejší tiskové konferenci prezentovala úspěchy, jichž dosáhli čeští reprezentanti ve zpracování informací na právě proběhlém Mistrovství světa ve Vídni.

Češi získali celkem 37 medailí a v pořadí států se suverénně umístili na prvním místě. Pro srovnání – druhé Maďarsko získalo medailí deset.

Co je „zpracování informací“?

Základní disciplínou je rychlý opis textu metodou "deseti prsty bez koukání". Účastníci jsou rozděleni do kategorií podle délky opisu a věku. Celkový počet kategorií dosahuje téměř třicítky a vedle běžného psaní zahrnuje také těsnopis, korekturu textu a další soutěžní disciplíny.

Prostý opis může v dnešní době, vedle programů pro převod textu (OCR) a metod pro rozpoznávání lidského hlasu, působit archaicky, ale to je mylný dojem. OCR programy nelze použít vždy (např. na rukopis) a úspěšnost rozpoznávání lidského hlasu se v případě češtiny pohybuje okolo 70 procent. Čas, který lze ušetřit při převodu, je následně vynaložen na nutné opravy.

Mistryně Helena Matoušková v exhibici předvedla minutový opis textu, během kterého dosáhla rychlosti přes 1100 znaků za minutu. Toho už nelze dosáhnout prostým psaním. Technický limit současných klávesnic se pohybuje okolo 700 znaků za minutu – rychleji už psát nejde, protože tlačítka není možné tisknout v rychlejším sledu. Pro srovnání: při psaní 2 až 6 prsty s díváním se – tedy tak, jak píše většina z nás, se rychlost pohybuje mezi 30 až 70 znaky za minutu.

Aby soutěžící překonali bariéru 700 znaků za minutu, používají propracovaný systém zkratek, kterým si svoji práci ulehčují – nepíší se celá slova, ale pouze zkratky, které jsou jedinečné pro každé slovo a které jsou následně převedeny na celá slova. Tento systém musí mít každý soutěžící naučený a z velké části rozhoduje o dosahované rychlosti.

Zkratky má každý jazyk své vlastní a český systém vyvíjí již přes 40 let pan Zaviačič. Podle jeho názoru jsou čeští soutěžící, díky nutnosti používat čtvrtou řadu kláves s diakritickými písmeny, znevýhodněni v rychlosti cca o 6 %. Přesto je pro většinu účastníků výhodnější psát ve svém rodném jazyce. Za každou chybu se totiž strhává 50 až 100 úhozů a chyby jsou při psaní např. v angličtině častější i u lidí, kteří angličtinu sice nemají jako svůj rodný jazyk, ale přesto dokáží v tomto jazyce výborně komunikovat. 6% handicap je do značné míry eliminován právě použitím propracovaného zkratkového systému.

Přestože tyto soutěže jsou poměrně extrémní ukázkou dovedností, i "obyčejné" psaní deseti prsty při práci velmi pomáhá. Člověk, který tuto metodu ovládá, se totiž může plně soustředit na přemýšlení o psaném textu, jeho pozornost není odváděna myšlenkami na jeho převod do psané podoby – ten probíhá víceméně automaticky.

Paní Matoušková také specifikovala své požadavky na klávesnice, které používá. Podle jejího názoru je dobré, pokud kontakty klávesnice při stisku klapají, na výšce klávesy Enter podle jejího názoru příliš nezáleží, daleko horší je to se zkrácenými klávesami Shift a Backspace. Pokud vás zajímá konkrétní typ, který při psaní používá, tak je to tato klávesnice Cherry.

Více informací o výuce psaní deseti prsty se dozvíte na internetových stránkách www.zav.cz.

Diskuze (67) Další článek: Internet Explorer 7 beta - zklámání a problémy

Témata článku: Cherry, Technický limit, Sled, Lidská práce, Extrémní systém, Rozpoznávání, Handicap, Prst, Zpracovávání, Helena, Znaky klávesnice, Rodný jazyk, Česká klávesnice


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně