Dart 1.0. Jazyk pro web, který chce nahradit Javascript

Google před dvěma lety představil nový open-source programovací jazyk pro web jménem Dart. Jeho ambice jsou veliké – nejraději by nahradil Javascript, k čemuž mu má dopomoci lepší objektový model a pokročilejší vlastnosti při zachování klasické C-syntaxe. Suma sumárum, Dart se více trží pravidel dospělých jazyků. Autoři nyní po dlouhém vývoji konečně představili verze 1.0.

K dispozici je plnohodnotné vývojové prostředí pro Dart aplikace – Dart Editor, dostupný pro 32bitovou i 64bitovou verzi Windows, pro MacOS i Linux. Editor vyžaduje běhové prostředí pro Javu, tedy JRE (Java Runtime Environment).

 code.jpg
Dart je poměrně robustní, ryze objektový jazyk s prvky připomínajícími C++, některé také podobné JavaScriptu (zdroj Dartlang.org)

Dart se podobá C, některé prvky přebírá i z JavaScriptu, je však (aspoň dle Googlu) flexibilnější a univerzálnější. Klientská i serverová část se se píše ve stejném jazyce (narozdíl např. od spojení JS a PHP). Má být otevřenou platformou, avšak prohlížeče kromě Chromu s ním však zatím moc nepočítají. Je však dostupný kompiler dart2js, tedy z Dartu do klasického JavaScriptu, ten tak umožní přeložit Dart kód do JavaScriptu a spustit tak v libovolném prohlížeči. 

Ačkoliv tento způsob bez problému funguje a dosahuje vysokého výkonu, ambice celého projektu jsou přeci jen trošku vyšší, poněvadž autoři se domnívají, že starý Javascript je koncepčně natolik špatný, že jej nelze postupnou evolucí dostatečně vylepšit a funkčně rozšířit. Proto vznikl projekt Dart v podstatě na zelené louce.

darthtml.jpg
Pro HTML je Dart narozdíl od JavaScriptu aplikací, nikoli textem, vkládá se však stejně jako skript (zdroj Dartlang.org)

Na oficiálním webu Dartlang.org je ke stažení kompletní specifikace jazyka v PDF formátu a také manuál, jak Dart vkládat do HTML kódu a rovněž mnoho praktických příkladů použití.

Po vydání finální verze 1.0 se tak teď ukáže, zda Dart dokáže oslovit vývojáře a získá si širší podporu. Zatím není programátorům ani běžným uživatelům skoro nijak v podvědomí.

Diskuze (60) Další článek: IBM nabídne API pro svůj chytrý počítač Watson

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,