Další strašák BSA: softwarové pirátství hlídají finanční úřady

Pokud do firmy zakoupíte počítače bez softwaru, může si na vás došlápnout finanční úřad a udělit vám sankce za daňový únik. Podle Ministerstva financí totiž nelze hardware bez softwaru používat k podnikatelským účelům, a tudíž jej nelze započítat jako uznatelný náklad ovlivňující základ daně. V tiskové zprávě na to upozornila protipirátská organizace BSA.

„Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně,“ uvedl první náměstek ministra financí Ivan Fuksa. BSA k tomu dodává, že pirátům by také mohlo hrozit doměření daňového úniku, který vznikne neodvedením DPH z nelegálně instalovaného softwaru, včetně uložení penále. Jinými slovy by podle BSA měli zloději platit DPH za to, co ukradnou.

Výhrůžky BSA musíme brát s rezervou, nicméně nesporné je, že do počítačů patří výhradně legálně nabytý software. A do firemních počítačů bez výjimky. Že se finanční úřady snaží kontrolovat, zda firmy používají legální software, to je zcela logické – obchod se softwarem generuje další daňové odvody. Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA, k tomuto uvedl: „„Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korun.“

Diskuze (72) Další článek: Čínský MID prý zvládne instalaci osmi operačních systémů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,