Umělá inteligence | Google | Strojové učení

Další průlom: Google se pochlubil, že se jeho umělá inteligence naučila ovládat vlastní paměť

Britská laboratoř pro umělou inteligenci DeepMind se před pár týdny pochlubila, že naučila svoji neuronovou síť pomocí strojového učení generovat libovolný zvuk od zcela syntetického klavírního koncertu po tvorbu počítačového hlasu, a nyní jde ještě o krok dál.

Neuronová síť je především kus softwaru, který učením vytváří nějaký model – třeba model, který rozpozná koťátka na fotografiích. Nejedná se však o jakýsi soběstačný počítač. Je závislý na tom, jakými daty jej člověk nakrmí a jak pomocí dalšího softwaru interpretuje výsledky. Neuronová síť je ten pouze jedno z mnoha ozubených koleček celého soukolí.

DeepMind se ale nyní pochlubil, že se to začíná měnit. Jeho nejnovějším dítětem je tzv. DNC – Differentiable Neural Computer. DNC dává strojovému učení paměť klasického počítače, což mu principiálně dává potenciál k vlastnímu osobnostnímu růstu nehledě na příkazy člověka.

858180865
Neuronová síť Controller se stará o zápis a čtení z paměti. Člověk ji dal jen základní pravidla, ale vše ostatní včetně organizace informací v paměti atp. se naučila sama.

Klasický počítač má procesor a paměť RAM, do které může procesor při svých výpočtech zapisovat a následně z ní číst. DNC obsahuje specializovanou neuronovou síť Controller, která se podobně jako procesor naučila pracovat s pamětí, do které umí zapisovat a číst z ní, když sama uzná, že to potřebuje. To znamená, že taková neuronová síť dokáže skladovat, aktualizovat a případně i replikovat své vlastní znalosti. To je krok o jednu úroveň výše – už to není jen samoučící se algoritmus, ale začíná to být opravdu samoučící se počítač.

DNC má při práci s paměti vysokou míru abstrakce. Autoři mu na té nejnižší úrovni natvrdo naprogramovali jen základní instrukce pro čtení a zápis, nicméně vše ostatní je už v rukou stroje, který si sám neustálým opakováním hledá nejvhodnější způsob, jak s pamětí pracovat, jak tuto práci optimalizovat a tak dále.

Demonstrace, kdy DNC používá vlastní paměť pro ukládání znalostí a jejich čtení při hledání odpovědi na otázku, kdo je prastrýc osoby X:

Ve Velké Británii se tak docela možná rodí první počítač, který si jednoho dne na základě učení vytvoří i vlastní operační systém, načež se připojí do internetu a začne sám čerpat informace. Dnes je to možná jen stěží představitelné a spíše to působí jako námět laciných sci-fi, nicméně to před deseti lety platilo i o mnoha demonstracích strojového učení z poslední doby:

Diskuze (16) Další článek: Samsung začal prodávat nové zahnuté herní monitory s technologií Quantum Dot

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,