Další nákupy: IBM letos koupilo už sedmou firmu, Oracle osmou

Giganti IBM a Oracle opět nakupují a posilují v oblasti softwaru, cloudových služeb a nástrojů pro lepší práci s daty. Big Blue za nespecifikovanou částku kupuje původem anglickou společnost Butterfly Software, což je pro firmu letos už sedmá akvizice, a Oracle rovněž za neuvedenou sumu získal cloudovou společnost SelectMinds a svůj letošní osmý úlovek. Obě firmy nová spojení v tichosti oznámily na svých blozích.

Pro IBM je koupě Butterfly Software strategickou investicí. Firma se v poslední době aktivně angažuje v analýzách různého druhu dat a jejich vyhodnocování a k tomu potřebuje postavit funkční nástroje. Produkty anglické společnosti se zaměřují především na práci s úložnými systémy. Software například umí na 3 roky dopředu predikovat, jaké budou mít společnosti v budoucnu nároky na storage a následně ukáže, kde bude nutné investovat, jak by se měl úložný systém rozšiřovat a navrhne všechny potřebné kroky.

Miliardový inteligentní byznys

S nástroji je zároveň možné provádět migraci dat mezi různými systémy. IBM už ostatně s Butterfly Software spolupracuje a jeho produkty prodává svým zákazníkům. U nich díky tomu je možné kompletně analyzovat ekosystém zařízení pro ukládání dat a provést jejich automatickou migraci na nejnovější systém Tivoli od IBM.

Je pravděpodobné, že velká modrá nově získané technologie začlení také do dalších svých systémů a využije je pro další sadu úloh. Koupená společnost se nyní stane součástí divize Software Group.

IBM chce ve skupování analytických společností pokračovat i v budoucnu a do roku 2015 chce z business intelligence generovat až 16 miliard dolarů. Jen v první polovině tohoto roku zaznamenaly analytické nástroje v IBM nárůst prodejů o 13 procent. Důležitost práce s daty potvrzuje také nedávná akvizice společnosti Kenexa Corporation za 1,3 miliardy dolarů.

Pro IBM nový uzavřený obchod znamená i posílení v oblasti storage systémů, kde firma v poslední době oproti konkurenci, co se týče podílu na trhu, ztrácela. V současné době je IBM podle údajů IDC světovou trojkou. Společnost letos v létě oznámila odkup Texas Memory Systems, díky čemuž naskakuje na vlnu SSD disků v serverech a bude o ně rozšiřovat své současné systémy.

Lovit zaměstnance na Facebooku

Zmiňovaná Kenexa nyní spadající pod IBM je zároveň součástí tzv. HCM nástrojů pro správu lidských zdrojů, ve kterých s více než stoletou korporací soutěží také další značky, zejména Oracle a SAP. Právě Oracle v této oblasti před několika měsíci za 1,9 miliardy dolarů koupil společnost Taleo a nyní na tento obchod navazuje koupí menší newyorské firmy SelectMinds.

SelectMinds má chytré cloudové produkty, které společnostem umožňují hledat a získávat zaměstnance po celém internetu a na sociálních sítích, například na Facebooku, Twitteru, nebo LinkedIn. Pomocí těchto nástrojů je například možné vytvořit různé statusy, pracovní nabídky, inzeráty a další a vše pak jedním klepnutím rozeslat na požadovaná místa. Zároveň je možné případné kandidáty na pracovní pozice hledat podle parametrů a požadavků a následně je pak oslovovat.

V takovémto „lovení“ lidí společnosti často vidí veliké možnosti. Produkty SelectMinds navíc umožňují veškeré aktivity transformovat pro moderní mobilní zařízení, takže je možné jednotlivá data například sdílet a posílat dále. Zatímco zakoupené Taleo umožňuje především řízení zaměstnanců, plánování jejich kariéry a další HR aktivity, SelectMinds je především o získávání lidí.

Nové nástroje jsou už nyní částečně součástí balíku cloudových aplikací Oracle Cloud, i když k úplnému dokončení obchodu dojde až v druhé polovině roku 2012. Oraclu neustále příjmy ze softwaru a cloudu rostou. Za poslední čtvrtletí činil nárůst příjmů z nových licencí a předplatného cloudových služeb 6 procent, když se usadily na 1,6 miliardy dolarů. Příjmy z technické podpory a prodloužení licencí narostly o 3 procenta na 4,1 miliardy dolarů.

V oblasti HCM nástrojů je silná konkurence. Hodně se díky akvizici SuccessFactors angažuje SAP a zmiňované IBM, ale v cloudových technologiích se mluví především o společnosti Workday, která letos vstoupila na burzu a při IPO získala 400 milionů dolarů, a zejména Salesforce.com. Ten před několika dny přetavil dosavadní produkt Rypple do nové služby Work.com.

SelectMinds funguje už od počátku tisíciletí a během svého fungování získalo investici ve výši 5,5 milionu dolaru. Jako soukromá společnost nezveřejňuje finanční výsledky, má nicméně kolem 60 zaměstnanců a mezi nejvýznamnější zákazníky patří například eBay, Visa, Qualcomm, IBM, JP Morgan Chase a Dow Jones.

Váš názor Další článek: MySpace se snaží vstát z mrtvých, chystá napodobit Pinterest

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,