Další Android pro počítače: Phoenix se povedl stejně jako Remix

  • Android je jako okenní systém pro běžné počítače použitelný, vyzkoušeli jsme už druhé takové řešení
  • Phoenix OS je velmi podobný Remix OS, trochu se však liší
  • Základní práce je stejná jako s Windows

V poslední době na sebe strhnul pozornost Remix OS – operační systém založený na Androidu, který společnost Jide skvěle připravila pro použití na desktopech. Přinesl práci s okny, kterou známe z Windows, a pohledné rozhraní, kterému může závidět nejedna linuxová distribuce. Remix však není jediný, který se snaží přenést Android na PC v plně použitelném stavu. Velmi podobným projektem je Phoenix OS, který před několika dny vydal první beta verzi pro počítače s běžnými x86 procesory. Vyzkoušeli jsme ho.

Phoenix.png
I vývojáři Phoenix OS sáhli po jednoduchém rozhraní, které používá tzv. Material Design

Phoenix OS rovněž staví na projektu Android-x86 a je tedy postaven na verzi 5.1 Lollipop. Ačkoliv by měl fungovat na většině 64bitových platforem, vývojáři uvádějí jako kompatibilní především procesory Intel Atom. My jsme však nakonec zprovoznili Phoenix OS i na starším notebooku s procesorem AMD. Instalace si vyžádá trochu experimentování, nakonec však dostanete flashku s živou distribucí. Tu je možné spustit přímo z klíčenky, která je pro experimentování ideálním úložištěm – především nehrozí poškození hlavního systému.

K instalaci budete potřebovat úložiště s kapacitou 8 GB, ideálně ve verzi USB 3.0. V případě, že budete chtít instalovat Phoenix OS na stroj s 32bitovým procesorem, zatím neuspějete, vývojáři na podpoře těchto procesorů teprve pracují.

Instalace? Kurz čínštiny

Phoenix OS je čínským projektem a při instalaci se neobejdete bez luštění tohoto jazyka. Naštěstí se s čínštinou setkáte prakticky jen na jediném místě, které je navíc dostatečně intuitivní. Stačí zamířit na web projektu, stáhnout archiv se systémem a instalátor pro Window,s, který se postará o přípravu instalační flashky.

01.jpg02.jpg
Jednoduchá aplikace za vás vytvoří instalační flashku. Tlačítko napravo od prvního pole hlásá Procházet a vyberete jím stažený archiv ZIP. Prostřední rozbalovací nabídka slouží pro výběr flashky. Zápis spusťte spodním tlačítkem napravo

Po procesu instalace ještě v BIOSu nebo UEFI nastavte bootování z USB úložiště a vyčkejte na první start systému. Ten může být poměrně zdlouhavý, při našem testování zabral asi 10 minut. V průběhu startu se připojíte k Wi-Fi a poté vás již přivítá čistá plocha Phoenix OS. Není třeba žádná registrace, a tak jej můžete ihned začít používat. Díky využití Androidu je systém částečně lokalizovaný - v češtině jsou tak dvě třetiny systému.

Následuje galerie s prohlídkou systému. Otevřete první snímek a navigujte se klávesami vpřed a zpět, případně poklepem na navigační šipky přímo v galerii. U každého obrázku najdete popis s informacemi. 

Plocha a hlavní nabídka

05.png06.png07.png
08.png09.png10.png

Notifikační centrum a Průzkumník

11.png12.png14.png
15.png16.png17.png

Systémové nastavení

18.png19.png20.png
21.png22.png23.png
24.png25.png

Průzkumník a kontextová menu

27.png28.png29.png
30.png31.png31a.png
32.png33.png34.png

Vestavěné aplikace a instalace vlastních

35.png36.png37.png
38.png39.png40.png
41.png42.png43.png
44.png
Diskuze (63) Další článek: Chrome se naučí lépe komprimovat web. Zrychlí načítání a ušetří mobilní data

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,