Microsoft podle výzkumu zjistil, že 24 % počítačů s operačním systémem Windows není zabezpečených antivirem s ochranou v reálném čase. Zjišťoval v různých částech světa, kolik procent zařízení je nezabezpečených. Nejhůře dopadl Egypt se 40 % a nejlépe jsou na tom v Brazílii, Velké Británii a Austrálie, kde je to pouze 21 %. Výzkum též ukázal, že počítače bez antivirového řešení jsou infikovány cca 5,5 častěji než s ním. Provedl taktéž analýzu počtu nezabezpečených počítačů dle jednotlivých verzí Windows. Bojuje také s falešnými antiviry, které představují jednu z nejzákeřnějších hrozeb.
Výzkum byl proveden na operačních systémech Windows od Windows XP SP3 po Windows 8 RTM (průzkum proběhl v druhé polovině roku 2012). Obrázky jsou převzaté z kompletního znění zprávy, které je k dispozici v angličtině. K dispozici je také zkrácená verze se souhrnem.


Nezabezpečené počítače dle verze Windows • nezabezpečené počítače byly cca 5,5× častěji infikované
Microsoft v tomto výzkumu uvedl tři nejčastější příčiny zranitelnosti – neaktualizovaný antivir je napaden malwarem, lidé neaktualizují svůj antivir po vypršení trial verze či se o zabezpečení vůbec nezajímají. Mapa zabezpečenosti počítačů ukazuje celkem v devíti částech světa, kolik procent počítačů je nezabezpečených.

Mapa zabezpečení ukazuje, kolik počítačů s Windows není zabezpečených
Bylo taktéž ukázáno, že 58 % infikací je středního stupně nebezpečí dle Common Vulnerability Scoring System (CVSS), což je standardizovaný, na platformě nezávislý rámec hodnocení stupně nebezpečnosti na různých úrovních zranitelnosti. Mezi jednotlivými zeměmi dopadl nejhůře Pákistán, kde bylo 38,6 % počítačů bez ochrany v reálném čase a na druhém místě Gruzie s 33,5 %.

Míra nezabezpečených počítačů s Windows se držela po celý sledovaný půlrok prakticky na stejné úrovni • více než polovina infikací je středního stupně dle CVSS
Velmi nebezpečné jsou falešné antiviry na různých webech, které uživateli vybízí k odstranění virů v počítači. Mají realistický a věrný vzhled skutečného antiviru Přitom takový tzv. fake antivirus je sám virovou infekcí a nakazí počítač. Microsoft neustále odstraňuje tyto hrozby z počítačů díky antivirovým nástrojům. Společnost vybízí uživatele k řešení alespoň základního zabezpečení, což znamená antivir (v kombinaci s antimalware řešením) a firewall. Za poslední kvartál 2012 Microsoft detekoval a odstranil nebezpečné dokumenty, převážně jako e-mail přílohy, z téměř 3 milionů systémů.
A jak jsme na tom v Česku? Docela dobře, viz souhrn pro naši zemi. Z hlediska zamoření počítačů jsme hluboko pod celosvětovým průměrem, trend je přitom navíc klesající. Navíc nejčastěji odstraňovaným škodlivým softwarem z „napadených“ počítačů přitom nebyly viry, ale tzv. keygeny, neboli programy pro generování sériových čísel k softwaru.