Co je nového ve Windows Vista post-RC1 5728

Včera jsme informovali o vypuštění nového testovacího sestavení Windows Vista. Microsoft plánoval nabídnout jej ke stažení přibližně 100 000 zájemců, aby tak rozšířil řady svých testerů a zkvalitnil zpětnou vazbu. Nyní s odstupem se již můžeme podívat na novinky, které nový build přináší. Subjektivní pocit te sestavení 5728 je horší, než z RC1. Pomalejší jsou především odezvy systému. To ale může být spojeno s tím, že Microsoft při sestavování této verze neprovedl optimalizace, jaké obvykle provádí při vydání oficiálnějších verzí (RC1). Jaké změny jsou vidět na první pohled?

Zvuk při spuštění jde vypnout

Jistě nejvýraznější novinkou je uklidnění všech horkých hlav, které proklínaly Microsoft za nemožnost vypnutí melodie, kterou systém přehrává při spuštění. Původní záměry výrobce byly takové, že uživatel může svůj počítač (coby spotřební elektroniku) spustit a klidně odejít. Nastartované Windows mu poté vydají zvukový signál, že jsou připraveny k práci. Takový nápad však nebyl testery přijat vlídně, proto od něj Microsoft (alespoň pro tento build) upustil.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panel Zvuk v sestavení 5728 obsahuje možnost vypnout startovací zvuk

Microsoft finišuje s novými ikonami

Windows Vista procházejí úpravou dialogů, oken a mimo jiné i ikon pro lepší vzhled spolu s novým rozhraním Aero. V tuto chvíli obsahuje systém již přes 350 nově navržených ikon, všechny v rozlišení 256 × 256 pixelů. Horší situace je však s nekonzistencemi v grafickém rozhraní Windows. Dá se očekávat, že většina z nich do finální verze nezmizí. Toto očekávání podporuje i článek Vinny Pasceriho, manažera týmu pro Windows Shell na blogu Shell:Revealed. Pasceri zde ve stručnosti vysvětluje často nepříznivý poměr mezi náklady Microsoftu na tvorbu a náklady uživatele na nasazení nových rozhraní v opozici proti jejich užitku.
 
Klepněte pro větší obrázek
Ikony Windows Vista 5728. Pozor, originální obrázek má přes 800 KB (zdroj: Long Zheng)

Aurora desktop

Známý australský blogger Long Zheng na svém blogu I started something spekuluje i o možnosti, že v některé z budoucích verzí budou Windows Vista obsahovat dynamickou 3D tapetu na plochu s motivem všem testerům známé Aurory. Animaci Aurora lze v nových Windows najít na mnoha místech, mimo jiné při instalaci, v obrazovce Vítejte, a mimo jiné ji můžeme i aktivovat jako alternativní spouštěcí obrazovku.
 
Svá tvrzení podkládá Long Zheng výsledky své analýzy staré verze XAML kódu, který se pro generování efektu Aurora používá. Jako další potvrzení své hypotézy nabízí screenshot z Windows Vista upgrade advisoru, jenž obsahuje snímek obrázovky, který se liší od všech tapet s motivem Aurory, které jsou k dispozici ve Windows Vista. Zatím posledním podkladem, jímž Long Zheng operuje, je následující obrázek.
 
Klepněte pro větší obrázek
Bez souvislosti s Aurorou by se chtělo říci, že jde o běžný obrázek upozorňující na potřebu potvrzení UAC (zdroj: Long Zheng)
Long Zheng jej vyextrahoval ze zdrojového souboru pro testovací proces OOBE. Podle uniklých informací se má spolu s Windows Vista (zřejmě mezi Windows Vista Ultimate Extras) distribouvat „něco úžasného“. Půjde o Aurora desktop?
 
Zdroj: I started something 1, 2, 3, 4, 5, Windows Vista Blog Shell:Revealed

Diskuze (60) | Volný a ADSL v Brně: reklamní kampaň za hranicí

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Subjektivní pocit, Alternativní zdroj, Tester, Vista, Aurora, Uniklá informace, Startovací okno, Shell

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší