Citrix: MetaFrame vlajkovou lodí

Společnost Citrix představila produkty z rodiny Citrix MetaFrame Access Suite, které budou uváděny na trh od 2. čtvrtletí tohoto roku. MetaFrame se rovněž pro společnost Citrix stává hlavní značkou, pod kterou bude své produkty nadále vyvíjet a prodávat.

Citrix MetaFrame Access Suite, což je označení sady produktů pro ucelenou a relevantně bezpečnou přístupovou infrastrukturu, zahrnuje následující produkty:

  • Citrix MetaFrame XP Presentation Server, FR 3 – tato nová verze již tradičního prezentačního serveru bude na trh uvedena ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Je certifikována pro servery Windows 2000 a 2003 a přináší několik novinek, mezi nimiž je například podpora JAVA klienta (jednoduchý přístup z kteréhokoliv místa připojeného k internetu), podpora Tablet PC, či podpora technologie „Luna“ve Windows XP. V této verzi by rovněž měla být zjednodušena aktivace a přenositelnost licence.
  • Citrix MetaFrame Presentation Server 1.2 for UNIX – tento produkt, který je menší aktualizací verze předchozí, již byl uveden na trh. Nově podporuje tyto platformy: Solaris SPARC 9 (Sun Microsystems), HP-UX 11i (Hewlett-Packard) a AIX 5.1 a 5.2 (IBM). Tato verze má několik nových funkcí, jako například podporu OpenGL či možnost sdíleného licencování v místních sítích. Měla by obsahovat také několik nových prvků pro zvýšení výkonu a bezpečnosti systému.
  • Citrix MetaFrame Secure Access Manager – je produktem postaveným na dřívější technologii Citrixu Nfuse Elite. Uživatelům nabídne možnost přístupu přes web k různým informačním zdrojům (interním i externím) – aplikacím, dokumentům, www stránkám, různým službám atd. O bezpečnost se v tomto případě stará šifrování SSL/TLS a produkt by měl obsahovat jednoduše použitelnou sadu konfiguračních nástrojů pro administraci práv podle konkrétních potřeb. Tento produkt, který lze instalovat i nezávisle na ostatních součástech prostředí MetaFrame (i když Citrix to pochopitelně moc nedoporučuje), by také dle slov zástupců Citrixu mohl zcela eliminovat potřebu firem budovat VPN, neboť mnohé prvky VPN už zahrnuje. K dispozici na trhu bude od druhého čtvrtletí tohoto roku, v aktualizaci pak od čtvrtletí třetího.
  • Citrix MetaFrame Password Manager – bude (rovněž ve druhém čtvrtletí) uveden na trh samostatně a nabídne aplikaci pro jednobodové připojení ke všem uživatelem používaným aplikacím: Citrix SSO Agent bude po nezbytném prvním vyplnění všech potřebných uživatelských údajů automaticky provádět logování do aplikací – všechna místa a počty přihlášení budou tímto „agentem“ také monitorovány.
  • Citrix MetaFrame Conferencing Manager – tento produkt, který bude na trh uveden krátce po MetaFrame Presentation Server FR 3, přinese uživatelům možnost pořádání aplikačních konferencí bez ohledu na fyzickou vzdálenost (a použité zařízení atd.) jednotlivých účastníků. Kromě nezbytného prohlížení/editování/sdílení dokumentů a aplikací bude podporovat mimo jiné například i práci s Microsoft Outlook.

MetaFrame XP Presentation Server, který má podíl na trhu kolem 77 procent, používá jej takřka 50 milionů uživatelů a více než 120 000 organizací po celém světě. Nyní se rozvíjí do souboru produktů určených pro požadavky koncového přístupu podniků. Podle předběžných odhadů má trh přístupové infrastruktury potenciál 8-10 miliard USD v průběhu příštích čtyř až pěti let.

Váš názor Další článek: Windows Longhorn - první zkušenosti s nástupcem Windows XP

Témata článku: Windows, Citrix, Různá místa, VLA, HP Elite, Interní označení, FR, Druhé čtvrtletí, Tradiční prvek, Nezbytný údaj, Access, Cit, Luna, Uživatelský údaj


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu