Před dvaceti lety došlo ve dnech 3. až 4. června k násilnému potlačení protestujících na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Převážně mladí lidé usilující o demokratizaci společnosti byli surově zpacifikováni čínskou armádou a stovky až tisíce z nich (odhady se různí) při tomto zásahu zemřelo. Čínská vláda následně zavedla přísnou cenzuru tisku, aby se o tzv. Pekingském masakru nešířily informace dále. Bohužel tato opatření trvají dodnes a při dvacátém výročí této události se čínská vláda rozhodla zabránit šíření „nepřípustných“ informací médiem nejživějším, tedy internetem.
Jak informují tiskové kanceláře a zahraniční média (např. Guardian), blokování internetových služeb je v těchto dnech zatím nejsilnější, jaké Čína kdy zažila. Zablokován je např. Twitter, služba pro sdílení fotografií Flicker a dokonce také e-mailový server Hotmail. Již před časem byl zablokován blogovací systém Googlu Blogger a YouTube je nepřístupný už od března. Čínská vláda se snaží zamezit jakýmkoli veřejným diskuzím na téma událostí před dvaceti lety, a tak blokuje více než šest tisíc webových stránek.
Internet je pro uživatele z Číny „kontrolován“ trvale, nicméně k takto rozsáhlému blkování služeb zatím nedošlo ani při posledních krvavých událostech v Tibetu, kdy se opět Čínská vláda snažila zmařit zpravodajství a diskuze na téma násilného potlačení protestů. Vedle internetu jsou samozřejmě cenzurovaná i běžná média včetně televizních zpravodajských kanálů.
Živě komentuje:
V listopadu budeme také my slavit dvacáté výročí protestu podobného charakteru, který však naštěstí dokázal komunistickou vládu prolomit. Při představě, že bychom dnes stále žili v zajetí komunistických ideálů a polovina internetových služeb by byla cenzurována, mi běhá mráz po zádech. Buďme rádi, že můžeme jít k volbám a svoboně rozhodnout, pod jakou vládou chceme žít – a to platí jak pro Českou republiku, tak pro Evropskou unii, do které patříme…