Čína: Do konce roku postavíme superpočítač všech superpočítačů. Spočítá tisíc biliard výpočtů za sekundu

Čína: Do konce roku postavíme superpočítač všech superpočítačů. Spočítá tisíc biliard výpočtů za sekundu

Je to už pár let, co Čína začala kralovat žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500 a své prvenství by ráda nejen udržela, ale i posunula na zcela novou úroveň.

Východní velmoc má totiž v plánu na sklonku roku představit první prototyp exascalového počítače. To v praxi znamená, že by musela nejméně jedenáctkrát zvýšit výpočetní výkon svého současného rychlíku Sunway TaihuLight, který v benchmarku Linpack spočítá úctyhodných 93 PFLOPS – 93 biliard matematických výpočtů s pohyblivou čárkou za sekundu (třeba 0,1 + 0,3).

Klepněte pro větší obrázek
Nejrychlejší superpočítačový cluster současnosti: čínský Sunway TaihuLight

Exascalový superpočítač dosahuje výkonu 1 EFLOPS – exaflops – a tedy tisíc biliard výpočtů za sekundu.

Jedenáctinásobné zvýšení obrovské soustavy rackových skříní ale není jen tak, výkon totiž nelze navyšovat jen změnou výpočetních jednotek s rychlejšími procesory, ale také lepší architekturou vzájemné komunikace výpočetních jednotek – optické sběrnice, efektivnějším chlazením a dalšími komponenty. Superpočítačový cluster totiž připomíná počítačovou síť. Tisíce a tisíce procesorů v desítkách rackových skříní spolu komunikují optickými linkami a dohromady díky paralelním výpočtům utvářejí onen obrovský výkon.

V každém případě, o exascalovou metu se pokoušejí i v USA, které chtějí mít funkční systém do roku 2023, bude tedy zajímavé sledovat, kdo ji opravdu pokoří jako první a výkon takové supermašiny potvrdí i nezávislý test TOP500. Ten vědci z několika univerzit aktualizují dvakrát ročně vždy na jaře a právě na sklonku roku.

Na závěr ještě malé srovnání s českou scénou. Český nejvýkonnějším superpočítačovým clusterem zůstává ostravský Salomon, který v listopadovém TOP500 obsadil 67. příčku. Jeho změřený výkon dosahuje 1,5 PFLOPS.

Z okolních zemí má rychlejší mašinu už jen Polsko (Prometheus, 1,7 PFLOPS) a Německo, které má v první stovce rovnou sedm zástupců (Hazel Hen, 5,6 PFLOPS). Nejrychlejším evropským superpočítačem je švýcarský Piz Daint, který dosahuje výkonu bezmála 10 PFLOPS. Americkou jedničkou pak zůstává Titan s 34 PFLOPS. Čínský TaihuLight je tedy skoro třikrát rychlejší.

Témata článku: Hardware, Počítače, Statistiky, Superpočítače, Čína, English

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Swartz42 22. 1. 2017 14:29:20
    Tyhle zastarale kremikove struktury.. :)
  • Roman Šrámkuj 20. 1. 2017 8:26:12
    Takže CML bude v Číně .... tak to už raději...
  • dpcstb 19. 1. 2017 22:32:38
    tisic biliard je jeden trilion, cizku :-P
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky