Čína: Do konce roku postavíme superpočítač všech superpočítačů. Spočítá tisíc biliard výpočtů za sekundu

Čína: Do konce roku postavíme superpočítač všech superpočítačů. Spočítá tisíc biliard výpočtů za sekundu

Je to už pár let, co Čína začala kralovat žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500 a své prvenství by ráda nejen udržela, ale i posunula na zcela novou úroveň.

Východní velmoc má totiž v plánu na sklonku roku představit první prototyp exascalového počítače. To v praxi znamená, že by musela nejméně jedenáctkrát zvýšit výpočetní výkon svého současného rychlíku Sunway TaihuLight, který v benchmarku Linpack spočítá úctyhodných 93 PFLOPS – 93 biliard matematických výpočtů s pohyblivou čárkou za sekundu (třeba 0,1 + 0,3).

Klepněte pro větší obrázek
Nejrychlejší superpočítačový cluster současnosti: čínský Sunway TaihuLight

Exascalový superpočítač dosahuje výkonu 1 EFLOPS – exaflops – a tedy tisíc biliard výpočtů za sekundu.

Jedenáctinásobné zvýšení obrovské soustavy rackových skříní ale není jen tak, výkon totiž nelze navyšovat jen změnou výpočetních jednotek s rychlejšími procesory, ale také lepší architekturou vzájemné komunikace výpočetních jednotek – optické sběrnice, efektivnějším chlazením a dalšími komponenty. Superpočítačový cluster totiž připomíná počítačovou síť. Tisíce a tisíce procesorů v desítkách rackových skříní spolu komunikují optickými linkami a dohromady díky paralelním výpočtům utvářejí onen obrovský výkon.

V každém případě, o exascalovou metu se pokoušejí i v USA, které chtějí mít funkční systém do roku 2023, bude tedy zajímavé sledovat, kdo ji opravdu pokoří jako první a výkon takové supermašiny potvrdí i nezávislý test TOP500. Ten vědci z několika univerzit aktualizují dvakrát ročně vždy na jaře a právě na sklonku roku.

Na závěr ještě malé srovnání s českou scénou. Český nejvýkonnějším superpočítačovým clusterem zůstává ostravský Salomon, který v listopadovém TOP500 obsadil 67. příčku. Jeho změřený výkon dosahuje 1,5 PFLOPS.

Z okolních zemí má rychlejší mašinu už jen Polsko (Prometheus, 1,7 PFLOPS) a Německo, které má v první stovce rovnou sedm zástupců (Hazel Hen, 5,6 PFLOPS). Nejrychlejším evropským superpočítačem je švýcarský Piz Daint, který dosahuje výkonu bezmála 10 PFLOPS. Americkou jedničkou pak zůstává Titan s 34 PFLOPS. Čínský TaihuLight je tedy skoro třikrát rychlejší.

Témata článku: Hardware, Počítače, Statistiky, Čína, Superpočítače, Salomon, ExaFLOPS, Změřený výkon, Piz Daint, Funkční systém, Linpack, Sunway TaihuLight, English, Tisíc, TaihuLight, Nezávislý test, Polsko, Obrovský výkon, První prototyp

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje