Hodinky

Chytré hodinky pro děti? Všechny je zničte, přikázalo Německo lidem

Chytré hodiny speciálně navržené pro děti jsou špatná věc a děti by je neměly nosit. V pátek o tom rozhodl německý telekomunikační regulátor BNetzA kvůli obavám o soukromí. Prodej těchto hodinek v zemi zakázal a lidem sdělil, ať všechny existující zničí.

BNetzA ke kroku dospěl poté, co se ukázalo, že řada chytrých hodinek určených pro děti ve věku mezi 5 až 12 lety umožňují, aby se přes jejich mikrofon dalo odposlouchávát okolí. To podle úřadu představuje nejen riziko pro soukromí dětí, ale i jejich rodinu.

Nahlásit a zničit

Zneužívali toho i samotní rodiče. „Podle našeho vyšetřování rodiče hodinky používali například k tomu, aby poslouchali děti během vyučování ve škole,“ uvedl šéf úřadu Jochen Homann. Dětské chytré hodinky často mají funkci podobnou baby monitoru, která se ovládá jednoduše v aplikaci a přes kterou mohou rodiče děti sledovat. Takové monitorovací funkce jsou ale v Německu zakázané a zařízení, které je umožňují, nelze vlastnit, vyrábět, prodávat ani dovážet.

„Rodiče mohou skrze aplikaci odposlouchávat okolí svého dítěte. Jejich potomek to vůbec nezjistí. Věc se dá chápat jako neoprávněný odposlouchávací systém,“ pokračoval Homann. Situaci vidí tak závažně, že občanům doporučuje hodinky doslova ničit a rozbité kusy úřadu nahlásit. Ten vydá „certifikát destrukce“ potvrzující, že čil byl vykonán. Agentura doporučuje, aby těmto zařízením věnovaly pozornost i školy.

Ačkoli se to může zdát jako extrémní opatření, úřad něco podobného nenahlásil poprvé. V dubnu zakázal chytrou panenku „My Friend Cayla“, kterou doslova označil jako špionážní zařízení. Panenka byla totiž vybavena přenosovou technologií, skrze kterou bylo možné děti špehovat. Úřad tak rozhodl, aby byla zničena.

Jak vybrat chytré hodinky?

Diskuze (53) Další článek: Robotická plachetnice SailBuoy nepotřebuje posádku. Sama pluje dlouhé měsíce a zkoumá oceány

Témata článku: Technologie, Nositelnosti, Hodinky, Německo, Zajímavosti, Hod, Špionážní zařízení, Destrukce, Zařízení, Špatná věc, Monitorovací funkce, Rodiče, Potomek, Regulátor, NEM, Šéf úřadu, Dítě, Panenka, Úřad, My Friend Cayla, Přenosová technologie, Chytré hodinky, Extrémní opatření, Vyučování, Podobný monitor, Apple watch levne na Mall.czJak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky