Hodinky

Chytré hodinky pro děti? Všechny je zničte, přikázalo Německo lidem

Chytré hodiny speciálně navržené pro děti jsou špatná věc a děti by je neměly nosit. V pátek o tom rozhodl německý telekomunikační regulátor BNetzA kvůli obavám o soukromí. Prodej těchto hodinek v zemi zakázal a lidem sdělil, ať všechny existující zničí.

BNetzA ke kroku dospěl poté, co se ukázalo, že řada chytrých hodinek určených pro děti ve věku mezi 5 až 12 lety umožňují, aby se přes jejich mikrofon dalo odposlouchávát okolí. To podle úřadu představuje nejen riziko pro soukromí dětí, ale i jejich rodinu.

Nahlásit a zničit

Zneužívali toho i samotní rodiče. „Podle našeho vyšetřování rodiče hodinky používali například k tomu, aby poslouchali děti během vyučování ve škole,“ uvedl šéf úřadu Jochen Homann. Dětské chytré hodinky často mají funkci podobnou baby monitoru, která se ovládá jednoduše v aplikaci a přes kterou mohou rodiče děti sledovat. Takové monitorovací funkce jsou ale v Německu zakázané a zařízení, které je umožňují, nelze vlastnit, vyrábět, prodávat ani dovážet.

„Rodiče mohou skrze aplikaci odposlouchávat okolí svého dítěte. Jejich potomek to vůbec nezjistí. Věc se dá chápat jako neoprávněný odposlouchávací systém,“ pokračoval Homann. Situaci vidí tak závažně, že občanům doporučuje hodinky doslova ničit a rozbité kusy úřadu nahlásit. Ten vydá „certifikát destrukce“ potvrzující, že čil byl vykonán. Agentura doporučuje, aby těmto zařízením věnovaly pozornost i školy.

Ačkoli se to může zdát jako extrémní opatření, úřad něco podobného nenahlásil poprvé. V dubnu zakázal chytrou panenku „My Friend Cayla“, kterou doslova označil jako špionážní zařízení. Panenka byla totiž vybavena přenosovou technologií, skrze kterou bylo možné děti špehovat. Úřad tak rozhodl, aby byla zničena.

Jak vybrat chytré hodinky?

Diskuze (51) Další článek: Robotická plachetnice SailBuoy nepotřebuje posádku. Sama pluje dlouhé měsíce a zkoumá oceány

Témata článku: Technologie, Německo, Hodinky, Zajímavosti, Nositelnosti, NEM, Chytré hodinky, Rodiče, Hod, Extrémní opatření, Zařízení, Úřad, Podobný monitor, Vyučování, Chytrá panenka, Panenka, Dítě, Monitorovací funkce, Destrukce, Přenosová technologie, My Friend Cayla, Regulátor, Špatná věc, Špionážní zařízení, Potomek, Apple watch levne na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu