Chtěli rychleji prolamovat hesla, ponořili tedy počítač do oleje [video]

Každé malé dítě ví, že počítačové čipy, zdroje, disky a další součásti generují odpadní teplo, které je třeba odvádět. Běžný počítač má tedy ventilátor, který hučí a není zrovna nejefektivnější. Nejnáročnější herní pařani chladí procesory a grafické karty kapalinou, ale jen málokoho napadne, že lze celý počítač prostě ponořit do oleje a je vystaráno.

Chlazení kapalinou v takovém měřítku není technologicky nic nového a třeba slavné superpočítače Cray-2 byly ponořené do kapaliny Fluorinet už v 80. letech. Jenže ponořili byste do něčeho podobného své domácí PC?

Právě na tento způsob chlazení se orientuje třeba americké „zelené“ datové centrum Midas, kde namísto klasických rackových skříní najdete jakési obří lednice s minerálním dielektrickým olejem. Do ekologicky šetrného oleje se zde noří primárně tenké rackové servery (blady), ale do vany lze umístit i běžnou skříň, o čemž se přesvědčili třeba inženýři z bezpečnostní firmy KoreLogic, kteří chtěli olej využít k efektivnějšímu uchlazení dvojice GPU jednotek AMD Radeon 6990 určených k prolamování hesel.

Olej v tomto případě odvádí teplo prý až 1 500× efektivněji než vzduch a počítač přitom vyžaduje jen relativně málo úprav. Stačí odpojit ventilátory (i když na videu níže se větráček zdroje bez problému točí dál), upravit pasivní chlazení a případně zajistit plotnové disky před proniknutím kapaliny. V tomto případě se ale spíše počítá s nasazením SSD.

Počítač ponořený do oleje pak lze snadno přetaktovat, aniž by hrozilo, že to ventilace neudýchá. Minerální olej je elektricky izolant, zkrat zde tedy stejně jako koroze nehrozí.

Diskuze (25) Další článek: Microsoft zrychluje. Windows Server a další bude aktualizovat každý rok

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,